• Przeglądając stronę wydawnictwa Jaguar, natknąłem się na książkę „Summoner. Początek”. Sama okładka mnie zaciekawiła, a kiedy przeczytałem opis, wiedziałem, że chcę to przeczytać. • Flecher nie ma łatwego życia w Skórach. Didrick, syn bankiera, uprzykrza głównemu bohaterowi życie, jak tylko może. Do pomocy ma strażników, których jest przełożonym za sprawą swojego ojca. Pewnego corocznego targowego dnia zjawił się koło bramy wioski stary żołnierz. Opowiadał historie z frontu i sprzedawał różne rzeczy, między innymi księgę Zaklinacza. Didrick jak zwylke naśmiewał się z niżej urodzonych ludzi i tym sposobem bardzo skutecznie zniechęcił do siebie Rotherhama. Flecher po bójce w gospodzie otrzymuje prezent od weterana. Wskutek niemiłego incydentu młody mag musi uciekać. Trafia do szkoły czarodziei i tam nawiązuje niecodzienne znajomości i przyjaźnie. • Niektórym osobom, zwłaszcza rodzicom, mogą przeszkadzać takie sformułowania jak „demon”, „magia”. Te obawy nie są uzasadnione. Demon w naszej kulturze oznacza byt duchowy, który z definicji jest zły i ma złe zamiary. Te istoty określiłbym raczej mianem stworzeń, które mają własną wolę. Poza tym podejrzewam, że takie tłumaczenie ma przyciągnąć pewną grupę fanów np. Harry'ego Pottera. Jeżeli chodzi o magię, w książce bardzo wyraźnie została postawiona granica pomiędzy dobrem a złem. • Uważam, że ta książka może nauczyć niepatrzenia przez pryzmat stereotypów i brania ludzkiego gadania za pewnik. Ponadto ukazuje wartość walki z niesprawiedliwością, postępowania uczciwego i z honorem. Jako osoba wrażliwa na to, co czytam, z czystym sumieniem mogę polecić Summoner Początek nastolatkom i dorosłym. •
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo