• W Polsce dopiero odkrywamy literaturę amerykańską. Dzięki Wydawnictwu Czarne możemy poznać jednego z bardziej cenionych autorów Ameryki – Harry’ego Crewsa. • 📚 🇺🇸 • Był on twórcą powieści i opowiadań, których akcja toczyła się na prowincji Stanów Zjednoczonych, gdzie często panowały głód, skrajne ubóstwo, analfabetyzm i zacofanie. „O mułach i ludziach. Dzieciństwo w Georgii” to jego pierwsza książka, opublikowana w Polsce i już ona pozwala poznać kunszt pisarski Crewsa, a także mieć nadzieję, że ukażą się jego kolejne dzieła. • 📘 • „O mułach i ludziach” to historia o codzienności przełomu lat 30. i 40. XX wieku na południu USA. To proza spod znaku Cormaca McCarthy’ego – rzeczywistość jawi się tu w szarych barwach, codzienność jest przygnębiająca, bohaterowie nie mają perspektyw, a ludzie są przeważnie odpychający. Nie ma tu miejsca na szczegółowe opisy przyrody lub skupiania się nad nieistotnymi detalami, bo i nie było na to czasu w przywoływanych czasach; Crews skupia się tylko na tym, co istotne tu i teraz – na przetrwaniu. Miłość czy przyjaźń przestają być wartościami nadrzędnymi, a wszystko blednie w obliczu rozpaczliwej walki o przetrwanie kolejnego dnia.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo