• Książka Andrzeja Perepeczki Jędruś chłopak ze Lwowa wydana została w serii Wojny dorosłych – historie dzieci. Seria przybliża w przystępny i zrozumiały dla dziecka sposób temat wojny. W cyklu ukazało się mnóstwo ciekawych i interesujących pozycji, w których znane postaci opowiadają o swoich wojennych losach i latach dzieciństwa. Taki też charakter ma prezentowana powieść. • Główny bohater, Andrzej, zwany Jędrkiem, urodził się we Lwowie w 1930 roku, kiedy miasto było jeszcze częścią Polski. Dzięki spacerom z dziadkiem Frankiem po cmentarzu Orląt Lwowskich i jego opowieściom chłopiec poznaje historię Polski od rozbiorów aż po wyzwolenie kraju przez Marszałka Piłsudskiego. Jędrek bardzo lubi te spacery, jednakże kiedy ma 6 lat, wraz z rodzicami (jego ojciec jest wojskowym) musi przeprowadzić się ze Lwowa do Modlina. Tam ze starszą o rok siostrą Krysią zostają zapisani do szkoły powszechnej. I tak mijają kolejne lata. W czerwcu 1939 roku Jędrek kończy trzecią klasę i wyrusza na wakacje. Po powrocie do Modlina już nic nie jest takie samo. Wybucha II wojna światowa. Wojenna zawierucha zmusza rodzinę Jędrka do opuszczenia domu. W ten oto sposób rozpoczyna się ich trwająca lata tułaczka, której początkiem jest wyjazd na Lubelszczyznę. Później rodzina przeprowadza się do Warszawy, by końcówkę wojny spędzić w Radomsku. Nastały ciężkie czasy, jednakże matka Jędrka dba o to, by niczego nie brakowało jemu i jego siostrze. Mimo trudnej sytuacji chłopiec każde wakacje spędza poza domem, w trakcie jednych z nich wolny czas poświęca czytaniu książek Jacka Londona i postanawia zostać marynarzem. Zachęcam do zapoznania się z dalszymi wojennymi losami Jędrka, gdyż jest to fascynująca historia, ukazująca trudy życia codziennego w okupowanej wówczas Polsce, widziana oczami dziecka. • Andrzej Perepeczko ukończył Szkołę Morską w Gdyni i został, tak jak sobie wymarzył, marynarzem, później wykładowcą i pisarzem. Wydał kilkadziesiąt książek dla dorosłych i dzieci, których tematyką było morze i dalekie podróże. Mimo ciężkiego dzieciństwa, które przypadło na trudne czasy II wojny światowej, spełnił swoje marzenia. • Anna Jędrzejowska • Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo