• znakomity dokument-wstrząsający
  • Książka nie tylko opowiada historię seryjnego zabójcy Leszka Pękalskiego ale także analizuje mechanizm narodzin i funkcjonowania zła. Lektura książki prowokuje pytanie ile być może jeszcze osób, które wychowywały się w w rodzinie patologicznej i miały nieszczęście przebywać w nie mniej patologicznych ośrodkach opiekuńczych stanie się bezduszną bestią. Przerażający jest fakt, że ten człowiek, chory psychicznie, nie rokujący w opinii psychiatrów poprawy, w 2019 roku ma wyjść na wolność.
  • Mocno niepokojąca, o jednym z największych seryjnych morderców współczesnej polski. Mordercy, który już w 2019 roku może wyjść na wolność. I eksperci nie ma wątpliwości, że Pękalski będzie dalej zabijał. • "Bestia. Studium zła." to wnikliwy reportaż z elementami fabularyzowanymi, w których dziennikarka oddaje głos Leszkowi Pękalskiemu. Taki podział, spojrzenie z różnych punktów widzenia pozwala w pełni wkroczyć w mroczny świat zbrodniarza. • Autorka zastanawia się, co popchnęło Pękalskiego do zbrodni. Leszek był dzieckiem niechcianym, ojciec był upośledzony, babcia oraz matka piły. Nie zaznał rodzicielskiej miłości, trochę ciepła poczuł dopiero w domu dziecka, do którego trafił. Zawsze na marginesie, zawsze odrzucany. Zaniedbany, brudny, żadna kobieta nie zwracała na niego uwagi. Poprzez uszkodzenie płatów czołowych mózgu nie odczuwa empatii. Trudne dzieciństwo, lekkie upośledzenie, odrzucenie przez kobiety, monstrualny popęd płciowy. Skąd w Pękalskim wzięło się tak wielkie zło? Jak narodziła się bestia? Jest oprawcą, ale czy jest też ofiarą rodzinnej patologii, ubóstwa, przemocy, krzywdy? Nikt nie rodzi się mordercą, a to kim się stajemy decydują ludzie i zdarzenia z naszego życia. • Ta książka wstrząsa każdą komórką ciała. Bo ile zła, bestialstwa może kryć się w jednym człowieku? Zbyt dużo. • "Bestia. Studium zła" przeraża i brutalnie obdziera z poczucia bezpieczeństwa. Co wydarzy się za trzy lata, gdy Pękalski przekroczy próg więzienia? Czy obejmie go "ustawa o bestiach" i zostanie skierowany do ośrodka w Gostyninie? A może stanie się wolnym człowiekiem, który może pojechać gdzie chce i robić to, co chce. • Marta Ciulis- Pyznar
  • Czy jest ktoś, kto nie słyszał o "Wampirze z Bytowa"? • Jeśli tak, to pozwolę sobie na wyjaśnienie kim jest osoba, która "zasłużyła" na takie miano. • Przydomek ten otrzymał Leszek Pękalski (ur.1966 r.) po tym jak po schwytaniu przez policję przyznał się do dokonania około 67 okrutnych morderstw (kobiet, mężczyzn, dzieci, staruszek), jednak w efekcie końcowym skazano go na 25 lat więzienia tylko za jedno udowodnione zabójstwo, którego dokonał na 17-letniej Sylwii. • Pani Magda Omilianowicz była pierwszą dziennikarką, która po jego zatrzymaniu (ale jeszcze przed wydanym wyrokiem) rozmawiała z Pękalskim i miała okazję poznać go osobiście- to ona przeprowadziła z nim jako pierwsza wywiad, którego fragmenty znajdziemy w książce. • "Bestia. Studium zła" to książka poświęcona całkowicie Leszkowi Pękalskiemu i jego ofiarom. Znajdziemy w niej opisane dzieciństwo mordercy, dowiemy się w jakiej rodzinie i w jakich warunkach przyszło mu dorastać i żyć. Zostaną nam przybliżone sylwetki ofiar i momenty morderstw m.in. zabójstwo pierwszej ofiary Leszka, którego dokonał w Toruniu; brutalnego zabójstwa Włodka, którego Pękalski zabił w lesie czy też Danuty- kobiety, która wyszła z domu w kapciach, by sprawdzić jak syn bawi się u sąsiadów, jednak nigdy już nie wróciła. Poznamy historię Bernadetty, która jako jedyna ofiara Pękalskiego przeżyła, przeczytamy również jak wyglądało porwanie 6 miesięcznej Madzi i w jaki sposób zmarła. • Na sam koniec znajdziemy wypowiedzi ludzi, którzy w jakimś stopniu pracowali przy sprawie Wampira lub morderstwach, których dokonał: Michała Fajbusiewicza- autora programu "Magazyn Kryminalny 997", jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego oraz psychologa więziennego- Danuty Pilarczyk. • Poznamy też życie osadzonego w więzieniu, jak wyglądał jego pierwszy dzień w więzieniu i jego codzienność za kratkami. • Książka ta jest bardzo ciekawą pozycją zwłaszcza dla osób, które interesują się tematem morderstw, seryjnych morderców i wszystkim co jest z tym związane. • W dodatku Pani Magda potrafi zaciekawić czytelnika i wciągnąć w jakże brutalną ale zarazem bardzo intrygującą historię. • Uprzedzam jednak, że książka ta jest momentami wstrząsająca i poruszająca (mimo, że nie znajdziemy tam szczegółowych opisów morderstw, gwałtów i innych dewiacji, których dokonywał Wampir) jednak zdecydowanie skierowana jest do starszych czytelników. • Uwierzcie mi ale mogłabym napisać dużo ciekawych rzeczy związanych z Pękalskim, jego morderstwami i gwałtami, zamiast tego odsyłam Was do lektury i zapewniam, że nie będziecie żałować nawet sekundy, którą poświęcicie tej książce.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo