• dość trudno się czyta, powoli, ale jednocześnie ciekawa i dość oryginala historia
  • Cała opisywana historia odbywa się w XIX wiecznym Edynburgu. Pełno tu ciemnych zaułków, podejrzanych spelun, typków spod ciemnej gwiazdy, lichwiarzy i pań do towarzystwa. Razem z głównym bohaterem- Willem Ravenem- młodym lekarzem, rozpoczynającym asystenturę u znanego doktora Simpsona, poznajemy jego ciemniejszą stronę. Will w przeddzień rozpoczęcia nowej pracy u cieszącego się dużym uznaniem lekarza, zostaje napadnięty przez dwóch opryszków, wysłanych przez osobę u której ma dług. Pieniądze te jednak pożyczył nie dla siebie, a dla Evie- prostytutki, którą darzył uczuciem (a którą znalazł tego dnia martwą). • W domu swojego przełożonego poznaje pokojówkę (i pielęgniarkę) Sarę Fisher - niezwykle inteligentną kobietę, która pragnie studiować medycynę. Jednak ze względu na jej płeć jest to niemożliwe. Sara i Will razem starają się rozwiązać zagadkę morderstw młodych kobiet, choć każde z nich z innych powodów. • Jak już wspominałam wątek kryminalny jest tu prowadzony trochę "przy okazji". Dużo ciekawszy i lepiej przedstawiony jest tu temat ówczesnej medycyny - zwłaszcza ginekologii. Doktor Simpson prowadzi bowiem eksperymenty dotyczące anestezji. Znajdziecie tu opisy prze­prow­adza­nych­ porodów (też z obrotem dziecka w łonie matki), przeprowadzania operacji bez znieczulenia, testowania na sobie eksp­erym­enta­lnyc­h terapii czy ratowanie matki w przypadku zagrożonej ciąży. • Atutem, który odnalazłam tu dodatkowo jest zastosowany język. Słownictwo jest podniosłe i wysublimowane- dziewoje tutaj udają się po sprawunki i dbając o należyte odzienie. Dzięki temu jeszcze lepiej wnikamy w prezentowany klimat 😉Ten językowy zabieg nie wpływa jednak na łatwość i płynność czytania, a wszystkie sformułowania są w zasadzie zrozumiałe. • Książka jest godna polecenia, choć nie jest to 100% kryminał, raczej obyczajówka z wątkiem kryminalnym 🙂
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo