• Recenzja, którą piszę, jest powrotem do ksiązki, ktorą czytałam juz kilka lat temu, i która tak zapadła w moją pamięć, że postanowiłam do niej wrócić i napisac o niej choć w bardzo duzym skrócie. Zrobiła na mnie ogromne wrazenie, bardzo mnie poruszyła i myslę, że warto, a nawet trzeba, aby poznały ja inne osoby. Nie można obok niej przejśc obojetnie. • Ks. Arkadiusz Paśnik napisał tę książkę - wspomnienia, razem z babcią Henryką Paśnik, która opowiedziała mu swoją historię, przybliżając poruszajacą historię rodziny i przodków. Było to tak wstrząsajace doświadczenie, że autor postanowił ją zapisać • i udostępnić, aby cztelnicy dowiedzieli się, jak cięzkie zycie mieli ludzie, którzy zosatli wywiezieni do Kazachstanu • po napaści ZSRR na Polskę po 17 września 1939 roku. Dużo publikacji na ten temat juz powstało, ale ta ma wyjatkowy klimat. Straszne, wręcz okrutne sytuacje, przenikają się • z silną wiarą współautorki w walce o przeżycie jej i rodzeństwa w tamtych nieludzkich warunkach. Jest to też historia miłości, która rozkwitła w ciężkich czasach, i której owocem była matka autora Halina, która nigdy nie poznała swego ojca, poniewaz umarł on przed powrotem do Polski. Ks. Arkadiusz opisuje tez swoje przezycia z podróży do Kazachstanu, aby po latach odnależć grób swojego pradziadka Andrzeja Paśnika oraz odszukać zaginionego dziadka Grigorija i zgodnie ze złożoną przez babcię obietnicą, przywieźć prochy Andrzeja do Polski. Czy to sie udało i jakie były koleje losów pani Henryki i Jej rodziny poznacie czytajac te ksiażkę. • Dodam tylko, że poznanie losów rodziny spowodowało wielką zmianę w rodzinie autora, gdzie wczesniej było wiele cierpienia, niedomówień, gdzie każdy krył się ze swoimi przeżyciami. Spowodowało otwarcie na siebie nawzajem, wzrost miłości i wzajemnej wrażliwości. Poznacie prawdę, a prawda Was wyzwoli, i tak tez sie stało w tej rodzinie. Autor potraktował • tę ksiązkę, jako swojego rodzaju rodzinną terapię i mimo, • że bolesną, to jednak bardzo potrzebną, a co najważniejsze skuteczną. Bardzo zachęcam do siegniecia po tę niezwykłą • i głeboką ksiazkę. • Alina Czepiżak
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo