• Książka zasłużenie znalazła się na niemieckiej liście bestselerów - zważywszy, że jest debiutem autorki, należy przypuszczać, że stanie się ona naprawdę pierwszoligową pisarką. Wielu wybitnych później pisarzy, jak choćby Mario Puzo, zaczynało z niższego pułapu. Oczywiście u Schenkel są pewne niedoskonałości warsztatowe, ale powieść napisana niezwykle sprawnie i od strony narracyjnej (forma zeznań świadków) jak i obyczajowej. Znakomicie oddano klimat powojennej niemieckiej zabitej dechami dziury, gdzie wszyscy wiedzą, co się dzieje u sąsiadów, ale przymykają oko na moralne bagno: kazirodztwo, przemoc w rodzinie, doprowadzenie do samobójstwa polskiej niewolnicy. Dopóki rodzina, w której to wszystko się zdarza, chodzi regularnie do kościoła, nikt w nic nie wnika. Dopiero po wymordowaniu sześciu osób okazuje się, że rodziny nikt nie lubił, ale też nikt się nie wychylał. Powieść obrazuje, jak społeczność (od rozplotkowanej sklepikarki, poprzez złośliwych i zawistnych sąsiadów aż po zadowolonego z siebie i zadufanego księdza) kryje i sankcjonuje wieloletnie gwałty i ekstremalną przemoc. Pojawia się także - jak w prawie wszystkich znaczących dziełach literatury powojennych Niemiec - wątek rozliczeń z 2. wojną światową. Jedynym mankamentem jest może nadmierne skomprymowanie treści, przez co powieść czyta się jak publicystykę. Ale jest to naprawdę dobra literatura, a jednocześnie ciekawy eksperyment formalny.
  • To niby bestseller niemieckich list czytelniczych i "perła" literacka - kwestia sporna. Autorka wykazała się fajnym pomysłem na fabułę. W domu na odludziu dochodzi do tragedii rodziny i nagle każdy z wioski, pytany, zauważa, że dawno nie widział nikogo z rodziny Dannerów. A to przestali chodzić do kościoła w niedzielę, nie było nagle nikogo w obejściu, gdy zajechał mechanik do traktora... Każdy odpowiadając na pytanie uzewnętrznia swoje animozje odnośnie tej rodziny, która nie była sympatyczna, a do tego skrywała tajemnice, o których szeptano w wiosce. Tata dziewczyny był ojcem jej dzieci, czyli swoich "wnuków". Stara Dannerowa była oschła i niedostępna, przymykała oczy na bezeceństwa jakich dopuszczał się mąż. Powieść przypomina kartotekę zeznań świadków tej zbrodni i ludzi, którzy ich w jakiś sposób znali. Nie jest to literatura wysokich lotów lecz co mi się w niej podobało, to jej budowa i skrzętnie przemyślana konstrukcja. Ale czy samo to zasługuje na Nagrody i Wyróżnienia rynku literackiego? • Dobrze się czyta • 8/10
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo