• Jedna z tych książek, które wciągnęły mnie całkowicie. W głównej mierze bohaterem reportażu jest Mirosław Hermaszewski, ale bohaterów jest wielu - bez poznania innych osób, nie można zyskać pełnego obrazu zdarzeń. Autorzy przeprowadzili liczne wywiady z osobami, które brały udział w wydarzeniach prowadzących do polskiego epizodu w kosmosie - polskimi pilotami (i ich krewnymi), radzieckimi kosmonautami, naukowcami. Pojawiają się wypowiedzi m.in. Zenona Jankowskiego (wybrany na zastępstwo MH) i Piotra Klimiuka (radziecki kosmonauta, dowódca MH). Oprócz tego dostajemy również charakterystykę "tła historyczno-społecznego" - historię Gagarina (pozbawioną elementu propagandowego), historię lotów w kosmos (radziecką i amerykańską), czy też ówczesne dzieje w PRL-u (dojście Edwarda Gierka do władzy, nastroje w kraju, stan wojenny). Pojawiają się też drobne epizody, mało znaczące w szerszym spektrum historii, a nadające kolorytu i swojsko przybliżające nam tamte wydarzenia ;)
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo