• "Od mikmaka do zazuli" to zbiór opowieści Michała Rusinka o języku • polskim i regionalizmach. Wydawałoby się, że wszyscy Polacy mówią po polsku, jednak nasza mowa bywa różna w różnych regionach kraju. Gdy • byłam mała, odwiedził nas wujek ze Śląska. Trudno mi było zrozumieć to, co do mnie mówił. Każdy region Polski ma takie słowa, zwroty, które są dla niego charakterystyczne i nie zawsze zrozumiałe dla przyjezdnych. Dzięki Atlasowi regionalizmów dla dzieci zwiedzimy Polskę od Szczecina po Bieszczady. Regionalizmy to wyrazy, których występowanie jest ograniczone terytorialnie tylko do pewnego regionu Polski. Skąd wzięły się te różnice w mowie Polaków? Przyczyną jest między innymi odmienna przeszłość różnych regionów kraju. W dużej mierze na powstanie regionalizmów wpłynęły języki, z którymi polski współistniał kiedyś w historii na danym terenie, na przykład podczas zaborów. Nie bez znaczenia pozostały również okoliczne gwary. • Wszystkie regionalizmy są odpowiednikami wyrazów istniejących w polszczyźnie uniwersalnej i wzbogacają język polski. Atlas jest pięknie wydany. Całość dopełniają kolorowe ilustracje Joanny Rusinek. Opisy regionalnych słówek, jak i rysunki podane są w sposób ciekawy i zabawny. Przeczytajcie tę książkę koniecznie z Waszymi dziećmi, przyniesie Wam wiele czytelniczej satysfakcji i na pewno poszerzy wiedzę o języku polskim młodszych i starszych czytelników. • Halina Biniek
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo