• Książeczka Anny Słoniowej pt. "Sokrates Starynkiewicz" z serii Sylwetki Warszawskie to przede wszystkim zapis działalności Sokratesa Starynkiewicza jako prezydenta Warszawy z nadania caratu, w latach 1875-92. • Zanim pojawi się historia prezydentury Rosjanina, znajdziemy krótką informację na temat jego wcześniejszej służby wojskowej i pracy zawodowej administratora posiadłości rosyjskiego magnata. • Część książki poświęcona pracy prezydenckiej głównego jej bohatera zaczyna się od opisu Warszawy w momencie przyjazdu Starynkiewicza do stolicy. Było to miasto zacofane cywilizacyjnie - bez ogólnie dostępnych wodociągów, kanalizacji czy też powszechnego transportu publicznego. Kilkanaście lat rządów Starynkiewicza odmieniły Warszawę diametralnie z prow­incj­onal­nego­ zapyziałego grajdoła na poboczach Europy na miasto nieustępujące innym metropoliom europejskim. • Z okresu rządów Starynkiewicza nie tylko działania w zakresie wzbogacania czy wręcz tworzenia infrastruktury Warszawy to jego wielkie osiągnięcia i zasługi, ale też przeprowadzanie pierwszych prawdziwie obywatelskich konsultacji z mieszkańcami stolicy nad nowymi projektami. • Według informacji od Autorki, dowiadujemy się, że wielką rolę w tworzeniu tej krótkiej biografii odegrały artykuły prasowe z czasów Starynkiewicza. Anna Słoniowa wyszukała z archiwaliów cenne opisy projektów Starynkiewicza i zagorzałe dyskusje nad nimi, i podsumowania z tych prasowych dyskusji i sprawozdań zawarła w biografii tak zasłużonego dla Warszawy prezydenta jakim był Sokrates Starynkiewicz. • Książkę gorąco polecam czytelnikom zainteresowanym tematem Warszawy, i samego jej bohatera - Sokratesa Starynkiewicza.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo