• "Busz po polsku / Notes" • Autor: Ryszard Kapuściński. Moja ocena: 9/10. • Zbiór dwóch dzieł: "Busz po polsku" oraz "Notes". • "Busz po polsku". Moja ocena: 8/10. • To zbiór reportaży, w którym jedne opowieści wciągają swoją siłą i emocjami, inne natomiast mogą wydać się nieco nużące. Mimo to oceniam tę część wysoko, głównie z powodu niezwykłego realizmu, jaki bije z tekstów, które mnie poruszyły. Kapuściński ukazuje trudne czasy powojenne, biedę, brud, starość, ale także młodość i piękno. W jego reportażach znajdziemy zarówno satyrę, smutek, przerażenie i niepewność, jak i radość oraz spokój. To opowieści, które zmieniają perspektywę czytelnika i nie pozostawiają go obojętnym. Warto się z nimi zmierzyć. • "Notes". Moja ocena: 10/10. • Rzadko sięgam po poezję, a te wiersze, z którymi wcześniej miałem do czynienia, często wydawały mi się nijakie. Tymczasem Kapuściński zaskoczył mnie pozytywnie – jego zabawa słowem sprawia, że każdy wers daje poczucie głębokiego nasycenia. Autor w jednym ze swoich wywiadów powiedział: • "Poeci to strażnicy, którzy przechowują siłę, piękno i oryginalność języka. Prozaicy tak się tym nie martwią, bo prozaik musi mieć historię - to mu wystarczy, żeby coś zgrabnie napisać. Natomiast poeta walczy z językiem, morduje się. Cały jego wysiłek polega na tym, żeby ten język zdyscyplinować, żeby z tego języka wyciągnąć, ile można, jego bogactwa, jego różnorodności." • To te słowa zachęciły mnie, by sięgnąć po jego poezję. "Notes" okazał się fascynującą przygodą, pełną głębi i językowej finezji. • Serdecznie polecam! • ** 19:28 * 14.02.2025 * 15/2025 *
    +2 wyrafinowana
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo