• Nieśmiałym i zakochanym • Rolf Cossou mieszka w Paryżu w wielkim domu ze swoją bogatą rodziną, w której pełno nudnych zasad i nakazów, łamie je czasem tylko ekscentryczna i zapominalska babcia chłopca. Rolf lubi marzyć, zwłaszcza o Ofelii, w której skrycie się kocha. Ofelia jest córką właściciela sklepu z owocami i jej życie wydaje się Rolfowi ciekawe i ekscytujące. Chłopiec jest nieśmiały i nie umie nawiązać z Ofelią znajomości, marzy o przygodzie, w której mógłby jej udowodnić, że jest najo­dważ­niej­szym­ na świecie. • Pewnego wieczoru dostaje swoją szansę i podczas niebezpiecznego wydarzenia z udziałem Ofelii i jej taty wykazuje się odwagą. Ale po całym zajściu, kiedy nawet tata Ofelii nazwał go dzielnym chłopakiem, Rolf jest trochę rozczarowany, bycie odważnym miało być fajniejsze, a przede wszystkim miało pomóc mu zaprzyjaźnić się z Ofelią. Tymczasem ona jest nieco nadąsana, bo Rolf nie przyjął zaproszenia do jej domu, ponieważ musiał wracać na kolację. Z kolei Ofelia nie zrobiła tego, na co Rolf liczył – nie zaproponowała spotkania następnego dnia po szkole… • Czy w tych swoich odmiennych oczekiwaniach i niedomówieniach ona i on spotkają się w pół drogi? A może Rolf okaże się nie tylko najodważniejszym, ale też najmądrzejszym chłopakiem na świecie, porozmawia z Ofelią i zapyta wprost, czy mogą zostać przyjaciółmi? • Sto porad dla nieśmiałych to nowa propozycja szwedzkiej autorki Evy Susso, znanej w Polsce głównie z książek obrazkowych dla najmłodszych. Tym razem bohaterem jest nieco starszy chłopiec, sympatyczny, dzielnie rozprawiający sie ze swoją nieśmiałością. • Książka polecana jest do wspólnego lub samodzielnego czytania. Duże litery, krótkie rozdziały i zabawne ilustracje Benjamina Chaud, znanego z serii książek o słoniu Pomelo, sprawiają, że książkę czyta się łatwo i przyjemnie. Warto wspomnieć, że przed tekstem znalazł się opis wymowy trudnych francuskich imion, nazwisk i nazw, które występują w opowieści. • Biblioteka Kraków • Maria Twardowska-Hadyniak
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo