• Powieść o "ołowianych dzieciach" z jednej strony ciekawa, bo o tej historii nigdy nie słyszałam, a z drugiej nieco rozczarowująca, bo jednak bardziej zadowolona bym była z reportażu. Powieść jest napisana prosto, szybko się czyta, ale pisarka często powtarza frazy, myśli i wnioski bohaterów i przez to jest trochę nudnawo. Niemniej jednak polecam, bo historia takich lekarzy powinna być nagłaśniana.
  • "Doktórka od familoków" to wartościowa i niesamowicie poruszająca historia rodzin, które mieszkały na terenach szopienickich familoków. Jest to też piękny hołd oddany przez autorkę, tej prawdziwie oddanej lekarce. Pani Jolanta była lekarzem z powołania stawiającym dobro pacjenta ponad swoje. Niewielu jest takich zaangażowanych lekarzy, co tym bardziej zasługuje na uznanie, szacunek i przede wszystkim pamięć. • Przyznam, że nie słyszałam o tej pani doktor, ani o tej historii, bo to działo się w latach 70, ale dzięki tej książce mogłam poznać tę historię i panią Jolantę. Magdalena Majcher potrafi w przejmujący sposób opowiadać o ludzkich dramatach i ważnych społecznie tematach. Po raz kolejny autorka wykonała kawał dobrej roboty. Książki pani Magdy biorę w ciemno, bo wiem, że będą świetne i wartościowe. Książka warta przeczytania. Polecam.🙂 • ⭐10/10 • Pani Jolanta Wadowska-Król zmarła 18 czerwca 2023r w wieku 84 lat🖤💔
  • Książka oparta jest na prawdziwych wydarzeniach i poświęcona niezwykłej osobie – lekarce Jolancie Wadowskiej-Król. „Doktórka” odważnie stawała w obronie najsłabszych – choć mogły ją za to spotkać nieprzewidziane represje. Lekarka w szopienickiej przychodni, całkowicie oddała się pracy i swoim małym pacjentom, chcąc zapewnić im namiastkę godnego życia. Pracowała od rana do nocy, nie dbając o swoje własne potrzeby, żeby tylko pomóc jak największej liczbie dzieci. Starała się dla nich o pobyty w szpitalach, wyjazdy do sanatoriów, a także o zamianę mieszkań z dala od huty i od skażonego środowiska. Książka pokazuje ciekawy obraz życia w latach siedemdziesiątych, a na tym tle niezłomną i nieprzeciętnie odważną w walce o prawdę postać ówczesnej lekarki. • ~EF
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo