• Słonica Ela i ty wybieracie się w wyjątkową podróż. Słonica zamierza poprowadzić cię do krainy snu, gdzie razem będziecie mogli spokojnie zasnąć i śnić aż do rana. Podróż jest dość długa i męcząca, ale opłaca się. Po drodze spotkacie inne zmęczone i śpiące stworzenia – papugę, mysz, kreta. One też będą doradzać ci, co zrobić, by zasnąć. • Wielkie problemy ze snem małej słonicy Eli autorstwa Carl-Johan Forssén-Ehrlin to druga część serii książek dla dzieci, w których zastosowano psychologiczne chwyty pomagające maluchom usnąć i spać spokojnie aż do rana. Narrator tak prowadzi tekst, że dziecko ma wrażenie, że jest towarzyszem Eli, wraz z nią wybiera się w podróż. Zwroty bezpośrednie do małego słuchacza sprawiają, że odbiera on tekst bardzo osobiście. • Opowieść prowadzona jest w ciekawy sposób. Nie tylko przechodzimy pewien etap podróży wraz z Elą, pokonując drogę, jaka dzieli ją od łóżka, ale też zaczynamy wykonywać te czynności, o których mówi tekst. Przede wszystkim dziecko może wyobrazić sobie, że faktycznie się rozluźnia, że jest zmęczone i znużone, ale przekonuje się go też, że dzięki tej bajce łatwiej zaśnie i kolejne wieczory przyniosą mu coraz krótszą drogę do krainy snów. • Wielkie problemy ze snem małej słonicy Eli poznałam w formie audiobooka, którego lektorem jest Wojciech Malajkat. Jego niski, nieco chrypiący głos doskonale pasuje do tekstu, który przekazuje. Na dodatek aktor często ziewa, a monotonne i powolne przekazanie bajki sprawia, że słuchacz się odpręża i powoli czuje się senny. Wydaje mi się, że właśnie ta forma opowieści przypadnie dzieciom do gustu i sprawi, że tekst i jego przeznaczenie będą skuteczne. • Pomysł na stworzenie bajki, która ma za zadanie pomóc dziecku w zaśnięciu, jest dla mnie czymś nowym i ciekawym. Sama nie mam dzieci, ale słuchając opowieści, poczułam się nieco lepiej, odprężyłam się i nawet kilka razy ziewnęłam. Sama historia jest jednak nieco smutna, takie miałam wrażenie. Zmęczone, wręcz wykończone dziecko, które nie może usnąć, przemierza krainę, w której oferuje mu się ukojenie, które jednak nie nadchodzi tak szybko. Może inaczej odbiorą to maluchy, a ja po prostu nie rozumiem tego, co czują młodzi słuchacze. • Jeśli macie dzieci i chcecie ułatwić im zasypianie, spróbujcie ten bajki. To ciekawy pomysł, który chwalony jest na całym świecie przez rodziców. Być może i waszym pociechom przyniesie kojący sen.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo