• James Baldwin to amerykański prozaik, którego dzieła stały się kanonem literatury afroamerykańskiej. Jego eseje to intelektualne wyzwanie, język pełen ironii i głębokich przemyśleń oraz treść zachwycająca • trudną tematyką i trafnością. Książka Zapiski syna tego kraju składa • się m.in. z: autobiografi cznego i autoironicznego wstępu, opisu zakłamania sztuki podejmującej wyzwolicielską kwestię czarnych oraz przedstawienia sytuacji czarnoskórych w Stanach Zjednoczonych i Europie. W eseju Zapiski autobiograficzne Baldwin czaruje nas swoim poczuciem humoru. Przewrotność autora widać wyraźnie, kiedy oznajmia, że nie ceni ludzi, którzy lubią go ze względu na kolor skóry, jak również nie przepada za tymi, którzy z tego samego powodu go nie akceptują.W kolejnych esejach Baldwin udowadnia, że sztuka protestu w niczym nie przyczynia się do rozwiązania problemu sytuacji czarnych. Historia zniewolenia czarnoskórych jest okrutna, ale to część amerykańskiego dziedzictwa. Przedstawiając ich sytuację w Europie, Baldwin skupia się głównie na Francji, gdyż tutaj mieszkał przez kilka lat. Zapiski syna tego kraju to esej majstersztyk, Baldwin opisuje w nim dzień śmierci ojca. W kilka godzin po zgonie narodziła się jego najmłodsza siostra. Na pogrzeb autor poszedł pijany, a wieczorem, kiedy świętował swoje urodziny, był świadkiem wybuchu zamieszek rasowych w Harlemie. Nienawiść, którą żywił do ojca, przerodziła się • w poczucie dogłębnej straty. Zrozumiał, że należy pogodzić się z okrutnością życia, ale jednocześnie trzeba zwalczać jego marność. • Konkluzja autora, odniesiona w szczególności do społeczeństwa amerykańskiego, to stwierdzenie, że czarny stanowi część tego narodu i jego historii, a świat nie jest wyłącznie biały. Odwaga Baldwina – godna podziwu, z kolei jego warsztat pisarski – godny zachwytu. • Paweł Czachor
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo