• "Imię wroga" stanowi piątą, ostatnią juz część sagi rodu Petrycych. Jesten zachwycona tą sagą, wszystkie jej części • są warte przeczytania i są niezwykle frapujace. Tak jest też • i w tej części, której treść zaskoczyła mnie swoja świeżoscia • i nieprzewidywalną fabułą. W piątej części cyklu, podobnie jak • w poprzednich częściach, codzienne, zyciowe losy rodziny Petrycych przeplatają z się ze zdarzeniami z przeszłości. Powieść jest tak skonstruowana, że przenosimy sie w czasie, • z wydarzeń dziejących się współczesnie, do przeszłosci, gdzie akcja rozgrywała sie w konkretnych historycznych realiach. Obie te narracje łączą się i dopiero na końcu poznajemy sens tych wszystkich zdarzeń. Autora prowadzi swoją opowieść bardzo precyzyjnie i wszystkie wątki powieści oraz kazdy z nich • z osobną, budzą naszą ciekawość poznania całości, sięgnięcia do źródeł historycznych i poznania prawdy. Tematem tej ksiażki jest przyjazd do Polski Żyda Hersza Morgensterna, który chce opowiedzieć o swoim ocaleniu z Holocaustu. Ginie on tragicznie w bardzo dziwnych okolicznosciach, a ślady wskazują na to, że ten mord ma charakter rasistowski. Tymczasem mieszkańcy pewnej kamienicy na krakowskim Kazimierzu maja problem z złośliwym właścicielem, który chce za wszelka cene utrudnić im zycie. Jak wyjasni sie sprawa śmierci Hersza Morgensterna i co mają wspólnego mieszkańcy kamienicy z tą sprawą? Jak dramatyczne były dzieje Zydów z getta krakowskiego i co sprawiło,ze Maksymilian Petrycy miał tak potęznego wroga, który chciał zniszczyć mu życie? Bardzo zachęcam do przeczytania tej niezwykłej, trudnej i pieknej książki, która pokazuje też wybrane, sprawdzone przez autorkę wątki historyczne dotyczące krakowskiej dzielnicy Kazimierz. Gorąco polecam ! • Alina Czepiżak
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo