• Sięgając po tą książkę spodziewałam się, że autorka podejmie próbę wytłumaczenia, dlaczego w Szwecji nacjonalizm tak łatwo zdobył popularność, a niechęć do imigrantów wzrasta. Spodziewałam się ciekawych spostrzeżeń, dotyczących codziennego życia w Szwecji, wywiadów z "zwykłymi" Szwedami oraz z imigrantami. • Co znalazłam w książce? Historię rozwoju nazizmu, około 80 stron (na 264 strony całej lektury) o okropieństwach II wojny światowej (przedstawione, jak się wydaje, aby podkreślić szwedzkie sympatie nazistowskie). Historię eugeniki(popularnej w tamtych czasach w wielu miejscach, łącznie ze Stanami Zjednoczonymi) oraz czystości rasy. Opisy historycznej niechęci do włóczęgów i Cyganów. Wywiady z kilkoma imigrantami. Wywiady z kilkoma działaczami partyjnymi z partii nacjonalistycznych. • Ani jednego (serio!) wywiadu z "przeciętnym Szwedem" - bo, jak wiadomo, to działacze partii są "głosem ludu" ;-) • Ani jednej oficjalnej statystyki, dotyczącej przestępstw popełnianych przez imigrantów, liczne przykłady przestępstw wobec imigrantów. • Ani jednego wywiadu np. z nauczycielem ze szkoły, do której uczęszcają dzieci szwedzkie i dzieci imigrantów. • Podsumowując - autorka nie podjęła żadnej próby wyjaśnienia, czemu nacjonalizm jest w Szwecji popoularny (poza opisem czynników historycznych, rzecz jasna) • Myślę, że bez próby zrozumienia psychospołecznych i ekonomicznych realiów we współczesnej Szwecji, nie da się wytłumaczyć popularności nacjonalizmu. • Dla mnie ta książka jest bardziej odzwierciedleniem przekonań autorki, niż rzetelną analizą.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo