• Magdalena Majcher - cykl: SAGA NADMORSKA • cz. I - OBCY POWIEW WIATRU: MARCJANNA 1939 - 1949 • cz. II - ZIMNY KOLOR NIEBA : GABRIELA 1964 - 1991 • cz. III - ZNANY SZUM MORZA : 1998 - 2019 • To bardzo ciekawa lektura z historią w tle, szczególnie w cz. I obejmującej czasy wojny i okres tuż po niej. To wspaniała saga o rodzinie, która z Kresów zawędrowała ,po wojennej zawierusze, do Ustronia Morskiego i próbowała tam odnaleźć swe miejsce na Ziemi. • Główną bohaterką cz. I jest Marcjanna Zielczyńska, którą poznajemy jako młodą kresowiankę, beztroską dziewczynę, z pięknymi marzeniami na przyszłość. Jednak WOJNA zmieniła wszystko. • Bohaterką cz. II jest Gabriela , córka Marcjanny, wkraczająca w dorosłość i przeżywająca pierwsze rozczarowania życiowe. Pogłębiają się one jeszcze bardziej , gdy dziewczyna odkrywa brutalną prawdę o swych narodzinach. Szczęścia też nie daje jej związek ze Sławkiem, mężczyzną dwulicowym, który odbiera żonie marzenia i godność, A Kresy , za którymi tak tęsknią babka i matka , są już dla Gabrieli pięknymi opowieściami. • W cz. III , akcja utworu skupiona jest wokół córki Gabrieli i wnuczki Marcjanny - Jagody, samotnej matki, wychowującej niepełnosprawnego syna, a w wolnych chwilach spisującej wspomnienia babki. Biologiczny ojciec Mateuszka Tomek niestety nie udźwignął trudów ojcostwa wobec synka z zespołem Downa. Jagoda to silna i mądra kobieta, dla której Ustronie Morskie to już prawdziwy dom, jej mała ojczyzna i nie wyobraża sobie innego miejsca do życia. • POLECAM tę trzyczęściową , przepełnioną emocją, bólem niespełnionych marzeń, piętnem wojny, toksycznymi związkami i poszukiwaniem szczęścia w tzw. małych rzeczach.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo