• „Ona wraca na dobre” jest trzecią częścią psychologicznej trylogii, której poprzednie części to „Miłość z kamienia” oraz „Anioły jedzą trzy razy dziennie”. Miałam okazję przeczytać wszystkie te pozycje. O ile mam nie lada problem, z tym, która z dwóch pierwszych pozycji jest lepsza, o tyle bez cienia wątpliwości mogę powiedzieć, że „Ona wraca na dobre” jest najsłabsza. Co nie znaczy, że zła. Po prostu pani Jagielska postawiła sobie bardzo wysoko poprzeczkę już przy „Miłości z kamienia”. Doskoczyła do niej przy „Aniołach”, ale już kolejny raz się nie udało. • Wiem, że wstęp nie zachęca do lektury, więc teraz spróbuję jednak wzbudzić państwa ciekawość i chęć do zapoznania się z tą książką. • To co szczególnie przykuło moją uwagę w tej książce oraz po przeczytanych wywiadach z Grażyną Jagielską, to podejście do szpitala psychiatrycznego. Wielu osobom wydaje się także, że jeśli ktoś trafi tam raz, to już właściwie jest skazany na powroty przez całe życie. Nie bez powodu podkreśliłam wyraz skazany. Jagielska w jednym z wywiadów stwierdziła, że opuszczenie szpitala psychiatrycznego jest jak opuszczenie zakładu karnego. „Ludzie, którzy wychodzą z psychiatryka twierdzą, że pierwszy rok po wyjściu jest zawsze udany, jak rok po odsiadce, niesie bardzo podobne możliwości, ma się poczucie zmian i szczerą chęć poprawy. W obu przypadkach wychodzący ma świadomość, że rozpoczyna nowe życie i jeśli to zaprzepaści, wróci tam, skąd przed chwilą wyszedł”. • O ile przy poprzednich książkach, główną postacią była sama Jagielska, w tym przypadku jest ona równorzędną bohaterką z dwiema innymi kobietami: Ewą, przyjaciółką ze szpitala psychiatrycznego oraz Alice, kobietą, którą Jagielska poznała podczas podróży po Rio Negro. Obie panie, jak zastrzega autorka, są postaciami prawdziwymi. Pierwsza, po dramatycznym wypadku, nie może poradzić sobie z traumą. Choć ma wszystko, kochającego męża, dzieci, piękny dom i mnóstwo pieniędzy, nie może osiągnąć jednego – spokoju ducha. Druga, to osoba, która z wyboru nie ma domu. Nieustannie podróżuje z mężem po świecie. • Trzy kobiety w jednej książce. Co z tego wyniknie? Czy któraś z nich rzeczywiście wróci na dobre? • Kamila Sośnicka
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo