• Akcja powieści toczy się w Argolandzie. W imię równości społecznej każdy obywatel musi ukończyć studia wyższe, potem na podstawie testu na inteligencje zostaje przydzielony do jednej z siedmiu klas społecznych. Środkiem płatniczym są trzy rodzaje punktów: czerwone, żółte, zielone. Każdy niezależnie od kompetencji i pracy otrzymuje taką samą liczbę punktów czerwonych, w zależności od klasy społecznej, każda klasa otrzymuje inny przydział punktów zielonych. Punkty żółte dostaje się w zależności od wykonywanej pracy. Punkty przechowywane są na "Kluczu", który stanowi kombinację dowodu osobistego, karty płatniczej, kalkulatora, zegarka, jest potwierdzeniem przynależności do określonej klasy oraz czytnikiem linii papilarnych. • Główny bohater powieści Sneer pracuje jako "lifter" - nielegalnie pomaga ludziom przejść testy inteligencji, tak by zyskali nowy wyższy poziom klasowy. Oprócz liferów w Argolandzie działają również downerzy, którzy pomagają obniżyć klasę intelektu petenta (sam Sneer skorzystał z usługi "downingu" obniżając swoją klasę z zera na cztery). Świat widziany oczami głównego bohatera pozwala nam dostrzec absurdy systemu w jakim przyszło żyć mieszkańcom. • Nie sposób czytając "Limes inferior" oderwać się od czasów w których powstała książka. Można odszukać wiele analogii do epoki Gierka. Autor obnażył w swojej książce tolerancje władzy dla patologii, i przestępstw popełnianych przez obywateli, ukrywanie prawdy, i nieustanną kontrolę społeczeństwa ( dzięki posiadanemu kluczowi). Nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, że książkę można odnieść również do dzisiejszego systemu politycznego, i że • Limes Inferior to jedna z tych książek po które warto sięgnąć i do których warto wracać, do czego gorąco zachęcam • Marta Ciulis- Pyznar
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo