• Książka uhonorowana NAGRODĄ LITERACKĄ UNII EUROPEJSKIEJ 2015. • Akcja tej powieści rozgrywa się w roku 2011 w Berlinie, choć niektóre jej wątki zataczają nieco rozleglejsze kręgi. W pewnej berlińskiej kamienicy dotychczas zamieszkanej wyłącznie przez Romów policja odnajduje zmasakrowane zwłoki niejakiego Franka Derbacha – niemieckiego urzędnika zajmującego się sprawami związanymi z tzw. Aktami Stasi. W tym samym momencie w Sofii w niewyjaśnionych okolicznościach ginie Gerhard Samuel. Dziennikarz oraz fotoreporter, który na własną rękę starał się rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci swego znajomego Boszewskiego. W przypadku obu tych śmierci dochodzenia prowadzą zarówno Policja Federalna, jak i służby specjalne. Czy aby rzeczywiście tak jest? Z czasem okazuje się, że ich zasadnicza rola w prowadzeniu śledztwa polega na zatuszowaniu pewnych istotnych dla niej faktów oraz pozbyciu się niewygodnych świadków. Odsunięci zostają od niej najskuteczniejsi inspektorzy tacy jak Kowalski, który mimo tego prowadzi własne dochodzenie wraz z pasierbicą Gerharda, dziennikarką telewizyjną Dagmarą Bosch. Oboje odkrywają, że Derbach oraz Samuel zbierali materiały dotyczące jednego z najbardziej znamienitych polityków zjednoczonych Niemiec. Natomiast śledztwo prowadzone przez policję wskazuje na to, że polityk ten od dłuższego czasu zdaje się być szantażowany. W rezultacie okazuje się, że szantażystami Schlangenbergera oraz bezwzględnymi oprawcami są Ci sami bliscy mu ludzie. • Powieść Magdaleny Parys trudno jest jednoznacznie określić. Nie jest to tylko zwykły kryminał, ani też powieść obyczajowa. Zawiera mnóstwo wątków dotyczących NRD, upadku muru berlińskiego, polskiej Solidarności, formowania się ładu we współczesnej Europie itd. Prócz tego autorka w sposób dość szczegółowy nakreśliła w niej sylwetki poszczególnych bohaterów, co niekoniecznie miało znaczący wpływ na zrozumienie ogólnego sensu tej jakby nie było fikcyjnej opowieści. Plusem dla tej książki jest to, że została napisana w bardzo dobrym stylu literackim. Nie jest to jednak literatura dla zwykłego konesera kryminału czy sensacji. To książka napisana z ogromną wyobraźnią. Serdecznie polecam ;)
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo