• Willa- dziewczyna z lasu, to książka, która wciągnie nie tylko najmłodszych. Znajdziemy tu połączenie baśni o Pokahontas połączonej z Księgą Dżungli, a przede wszystkim dużo miłości i szacunku do otaczającej nas natury. Jest rok 1900, Willa – 12letnia dziewczynka z ludu Feiran (mieszkańców lasu, którzy od zarania dziejów zajmują tereny obok Wielkich Gór Mglistych) odkrywa, że rządy jej wodza, któremu do tej pory była posłuszna, wymykają się spod kontroli. Zamiast jednoczyć się z przyrodą i czerpać z jej darów wielki padaran nakazuje coraz częściej napadać na osady ludzi, którzy według niego zasługują sobie na te rubieże. W momencie, kiedy Willa odkrywa, że ktoś z jej ludu posunął się do porwań ludzkich dzieci, buntuje się, sprowadzając na siebie gniew swojego wodza i skazuje się na wyrok śmierci. Pozostaje jej tylko ucieczka. Czy dzika przyroda okaże się wystarczającą sojuszniczką w tej wyprawie, czy też dziewczynka będzie musiała posunąć się do uzyskania pomocy od ludzkich osadników – których do tej pory traktowała jako największe zło? • Mnie fabuła bardzo wciągnęła. Mimo ok 400stron książkę czyta się szybko przez wartką akcję i krótkie rozdziały – co dla mnie jest wielkim plusem. Oczywiście, że są momenty gdzie historia jest bardzo spłaszczona, a wiele wątków nie mamy rozwiniętych, jednak trzeba pamiętać, że przede wszystkim to książka dla dzieci. W tym przypadku, uważam, że bardziej liczy się pozytywny wydźwięk całej historii, wyszczególnienie ludzkich błędów jeśli chodzi o traktowanie otaczającego nas świata przyrody, oraz zaszczepienie (nawet we mnie) innego spojrzenia na nawet najdrobniejszy element natury. • Mimo, że klimaty „ludzi lasu” i życia wśród zwierząt nie były nigdy moimi ulubionymi motywami w książkach, to ta wciągnęła mnie całkowicie. Polecam 😊 8,5 / 10
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo