• Czy zawsze dwa kroki za królową? • Na fali popularności Netflixowego serialu „The Crown” sięgnęłam po najbardziej aktualną książkę podejmującą próbę opisu relacji królowej Elżbiety II i księcia Filipa autorstwa Ingrid Seward. Trwające 71 lat małżeństwo królewskiej pary stanowi jeden z najlepszych przykładów pokonywania wspólnie trudnej i często krętej drogi życia. • Publikacja ukazuje bohaterów nie jak typowa biografia – prócz suchych faktów czytelnik czuje się jak obserwator wydarzeń, styl książki pozwala przenieść się do samego pałacu Buckingham, kaplicy św. Jerzego, być na królewskim bankiecie, a nawet spędzić wakacje w letniej, królewskiej posiadłości w szkockim Balmoral. Autorka odsłania kulisy prywatnego życia pary królewskiej w sposób prawdziwy i szczery, a zarazem elegancki. Ingrid Seward przedstawia czytelnikowi charaktery, zainteresowania, a także słabości i wady pary. Pozwala odpowiedzieć na pytania: Co tak naprawdę interesuje księcia Filipa? Jakiej muzyki słucha królowa? Jaki kontakt • mają z wnukami? Co królowa Elżbieta z księżniczką Małgorzatą nagrały dla królowej matki? Publikacja nie ma jednak nic wspólnego z tabloidowym, plotkarskim podejściem – ukazuje parę ludzi, którzy mimo ogromu obowiązków płynących z pełnionych funkcji zajmują się wychowaniem dzieci, rozwijaniem pasji, a przede wszystkim budowaniem trwalej i niezachwianej relacji, która pozwoliła przetrwać ich małżeństwu ponad 70 lat. • Być może niektórzy drwią ze skostniałej monarchii i zasad przestrzeganych przez królową i księcia Filipa, jednak to właśnie wiara w realizowane idee oraz przywiązanie do tradycji pozwoliło przetrwać tej parze najgłośniejsze kryzysy Wielkiej Brytanii XX i XXI wieku, a także utrzymać popularność rodziny królewskiej na niesłabnącym poziomie, o czym świadczy ogromne zainteresowanie całego świata kolejnymi ślubami i potomkami w rodzinie Mountbatten-Windsor. • Biblioteka Kraków • Jolanta Oleksa
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo