• Snuta przez seniorkę rodu historia pięciu pokoleń Scortów toczy się na południu Włoch, w małym, ubogim miasteczku Montepuccio. Zaczyna się w 1870 roku gwałtem dokonanym przez byłego przestępcę, w wyniku którego poczyna się założyciel rodziny Scortów. Przez lata familia będzie nosić skazę swego pochodzenia, nawet szukając szczęścia za oceanem, jednak umiłowanie piękna ojczystej ziemi, praca i szacunek dla życia pomogą Scortom na powrót zadomowić się w tej trudnej, spalonej słońcem krainie, zdjąć ciążącą na nich hańbę, przekazać potomnym „cząstkę mądrości oraz iskierkę radości i szczęścia”. • To napisana z wielkim rozmachem opowieść o korzeniach, cierpieniu i miłości. • To opowieść o ludzkich słabościach, tworzących się mitach i ogromnej sile przeznaczenia i przekleństwa, o ludziach dotkniętych w różny sposób przez los, pragnących pokazać, iż nie są gorsi od innych. Ukazana tu została ponadto ogromna siła ludzkiej zazdrości, mściwości i wiary w przesądy oraz ich wpływ na losy tych najbardziej słabych, choć często najsprawiedliwszych spośród wszystkich mieszkańców. Od samego początku powieści, ukazują się naszym oczom myśli i wewnętrzne przeżycia bohaterów. Przedstawiają oni swoje najskrytsze tajemnice, przemyślenia i uczucia, odsłaniając przed czytelnikiem całe swoje wnętrze. To wszystko sprawia, iż przez cały czas czytania powieści, przeżywamy wraz z bohaterami ich chwile szczęścia, rozczarowania, smutku i często wielkiej rozpaczy. Przez to też "Słońce Scortów" porusza nas do głębi i do głębi wzrusza. Tu nie można nie czuć tego, co czują przedstawione postacie, nie da się nawet na moment przestać myśleć o tym, iż na przykład właśnie dzieje się im krzywda. Przeżywamy wielką ulgę, gdy w życie ludzi wkracza radość, płaczemy, albo chociaż przeżywamy głęboki smutek, gdy los przynosi im kolejne nieszczęście. • "Słońce Scortów" to powieść, obok której nie można przejść obojętnie. Można jedynie przeczytać ją jednym tchem, zachwycić się, głęboko przeżyć i już nigdy o niej nie zapomnieć, bo tak bliska jest sercu i duszy każdego z nas. A po jej skończeniu, musimy chwilę zastanowić się nad losem bohaterów i swoim własnym, tę książkę trzeba bowiem przeżyć naprawdę.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo