• Uwielbiam Muminki, te trolle o długich ogonkach i dużych brzuszkach i chyba dlatego z ciekawości złapałam za biografię ich autorki. I jakże się zdziwiłam, gdy wyczytałam, że Tove Jansson była malarką, rysowniczką i pisarką. Niezwykły talent jaki okazywała od niemalże 3-go roku życia był wręcz niebywały dla tak małej dziewczynki. Do tego ta jej wielka i jakże kolorowa wyobraźnia. • Dorastała w kochającej się rodzinie, co pozwalało jej koncentrować się na talencie i na jego rozwijaniu. Kochani rodzice sprzyjali dziecku, pomagali, wręcz chcieli by dorastało i tworzyło według siebie. Dlatego dorosła Tove stała się pełną samoświadomości kobietą uznaną na polu literatury, komiksu, obrazu. Aż dziw bierze człowieka poznającego biografię autorki Muminków jak wielką była artystką i jak wiele tworzyła. Każda minuta jej życia wypełniona była tworzeniem. Ciągle coś robiła. Pracowała non-stop. A do tego jak barwnie żyła... Miała narzeczonych (zadeklarowała niechęć do posiadania własnego dziecka - nie chciała rodzić żołnierza idącego do śmierci na wojnie). Kochała mężczyzn, miała oddane przyjaciółki i tą jedną, ukochaną do końca życia. Była jej kochanką, towarzyszką i miłością bezwarunkową. • A Muminki? Muminki narodziły się na początku II wojny światowej. Szarość i smutek dni, niepokój i egzystencję pełną niepewności Tove urozmaiciła powstaniem trolli. Swoje życie odwzorowywała w ich, swoje lęki ukazywała w książeczkach dla dzieci, których bohaterami były właśnie białe Muminki. Autorka biografii Tove idealnie analizuje życie i poszczególne dni oraz losy Muminków bazując tym samym na ówczesnym życiu ich "matki". • Ta ksiązka to niezwykła podróż w poznanie Tove Jansson, niezwykłej kobiety, która czasem miała dość sławy, ale która zawsze zachowała w sobie dziecko, które każdego dnia uśmiecha się do słońca wstając z łóżka.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo