• „Sen o Jerozolimie” to prozatorski zapis relacji autora z pielgrzymki do Ziemi Świętej. To było jego marzenie. Odwlekał tą podróż w czasie. Z obawy? Przed czym? Teraz stała się faktem za sprawą pewnego impulsu, którym było zaproszenie od najwyższego zwierzchnika w Kościele – Papieża Franciszka. Są osoby, którym się nigdy nie odmawia. Dlatego autor wyruszył w drogę. W drogę trudną, ale też pełną uniesień. W drogę przywołującą sceny z najstarszej historii świata – Biblii i Ewangelii. Drogę pełną symboli, tajemnic, cudów. Podczas swej wędrówki Schmitt doświadcza swego rodzaju objawienia, walcząc jednocześnie z własnymi ograniczeniami. Odwiedza Betlejem, Nazaret, górę Tabor, Jerozolimę. To tutaj wszystko ma swój początek. To tu ma swój początek wiara, która stawia nam wyzwania. Dlatego autor podczas tej niezwykłej podróży doznaje duchowego przebudzenia. Opowiada o swoich wcześniejszych słabościach, niechęci, ateizmie. Podróż do kolebki chrześcijaństwa spowodowała zmianę w jego punkcie widzenia i pojmowania biblijnej historii i euch­arys­tycz­nego­ przesłania. Pielgrzymka ta przepełniona różnego rodzaju refleksjami sprawiła, że stał się człowiekiem odmienionym. Stał się człowiekiem wiary. • Książka napisana przez Schmitta ma charakter relacji z podróży, w której w sposób wręcz namacalny skonstruowane zostały opisy odwiedzanych miast, miejsc. Relacja ta sprzężona z przekazami z Pisma Świętego sprawia, że jest ona niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju, niezapomniana. Dla czytelnika jest czymś więcej niż opisem zwykłej wędrówki do miejsca, do którego pielgrzymują miliony ludzi i to niekoniecznie osób wierzących. Jest doskonałą podpowiedzią, jak należy się do takiej pielgrzymki przygotować, by poczuć w swym wnętrzu ducha Ewangelii. Interesująca relacja. Polecam.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo