• Aby przedłużyć przyjemność płynącą z obcowania z wybitną literaturą, po skończeniu „Patrząc wstecz” wzięłam się niezwłocznie za „Przez płonący Wschód”. I nie zawiodłam się. W tej debiutanckiej powieści Ferdynanda Goetla znajdujemy właśnie ciąg dalszy jego przygód. • Akcja obejmuje lata 1919-1921. • Autor, jeniec cywilny wpierw Rosji carskiej, a następnie bolszewickiej, obarczony już rodziną (maleńkie dziecko i żona przy nadziei), obmyśla, jakim sposobem bezpiecznie wrócić do Ojczyzny. Dramatyczny wyjazd z Taszkientu poprzedzają wielomiesięczne przygotowania, mające na celu uśpienie czujności władzy bolszewickiej. Potem kilkutygodniowa „podróż służbowa” pociągiem do Aszchabadu, aby stamtąd umyślnym sposobem przedostać się do Persji, będącej w rękach Anglików. Następnie przeprawa w dramatycznych warunkach przez mroźną Persję, potem przez upalne Indie, a wszystko przeplatane długimi przymusowymi postojami na poszczególnych etapach. Koniec końców rejs statkiem z Bombaju do Liverpoolu, by stamtąd znów odpłynąć do… Hamburga, skąd pociągiem z licznymi przesiadkami nareszcie dotrzeć do Polski. • Autor daje doskonały opis nie tylko własnych przygód, ale i poznawanych po drodze krajów, ich przyrody, mieszkańców, stosunków gospodarczych, kulturowych i nastrojów politycznych. • Książka pisana prawie sto lat temu absolutnie nie straciła na świeżości. Cechują ją przede wszystkim trzeźwość osądów i przenikliwość spojrzenia autora ciekawego świata, ludzi i niezamykającego się w obrębie własnych dramatów. Nie brak tu też scen humorystycznych. Wszystko to sprawia, że czyta się ją jednym tchem. • Gorąco polecam!
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo