• Książka dobra tylko strasznie długa 800 stron Inspiracja tej książki był Kod Leonarda .Bardzo długie wywody historyczne.
  • Sensacja inkrustowana historią • Przed nami dalekie wakacyjne podróże, długie godziny spędzone w samochodzie lub autokarze. Proponuję włączyć odtwarzacz CD i wysłuchać książki Leszka Hermana, którą czyta aktor Piotr Grabowski. O nudzie nie ma mowy, gdyż „Sedinum. Wiadomość z podziemi” to powieść sensacyjno-przygodowa najlepszej próby. • W pewien piątkowy letni wieczór w centrum Szczecina, przy Bramie Portowej, dochodzi do katastrofy budowlanej. Okazuje się, że nowoczesny biurowiec stoi nad labiryntem tajnych korytarzy. Podziemia kryją tajemnicę z okresu II wojny światowej. Trójka bohaterów: dziennikarka Paulina, architekt Igor oraz brytyjski arystokrata Johann próbują rozwikłać zagadkę sprzed lat. Nie tylko oni zainteresowani są tajemniczym skarbem, jakim jest odnaleziony w niemieckiej ciężarówce sarkofag księcia pomorskiego Barnima IX oraz rozszyfrowaniem wiadomości pozostawionej w liście, który trzymał w ręku kierowca. • Autor inteligentnie konstruuje fabułę, czyniąc tak naprawdę Szczecin głównym bohaterem powieści. Z pietyzmem opisuje miejsca, szczegóły arch­itek­toni­czne­, ciekawostki. Przywołuje mało znane, a niezwykle interesujące historie i legendy związane z miastem oraz Pomorzem Zachodnim. Poza tym wartka akcja, intrygi, zaginione obrazy, mapy, masońskie symbole i nazistowska tajemnica, w którą zamieszany był Werwolf. W książce jest też sporo humoru zarówno w warstwie sytuacyjnej, jak i słownej. • Powieść wspaniale wpisuje się w coraz popularniejszą w Polsce formę turystyki kulturalnej, jaką jest też turystyka literacka. Jej celem jest zwiedzanie miejsc związanych z dziełami literackimi, ich twórcami i bohaterami oraz podążanie ich śladami. Może warto nie tylko wysłuchać audiobooka Leszka Hermana, ale też odwiedzić okolice przywołane przez niego w powieści. Niezwykła dokładność opisów i szczegóły topograficzne ułatwią wędrowanie tropem bohaterów. Niewątpliwie lektura dostarczy wielu wrażeń, emocji i będzie wartościową rozrywką w czasie letniej kanikuły. Osobiście mam ogromną ochotę wyruszyć na Pomorze. • Izabela Ronkiewicz-Brągiel • Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo