• „Ja , jako geniusz, mam ten głęboki, moralny obowiązek poprawić rasę ludzką... Oczywiście przez to, że spłodzę możliwie dużo dzieci z możliwie dużo kobietami.” (S.Przybyszewski, Homo sapiens, t. III, W Malstromie) • Arcyłotr czy ofiara dziedziczności o „gołębim sercu”? O Stanisławie Przybyszewskim - „smutnym szatanie”, który fascynował przez lata całe rzesze ludzi (głównie kobiet) napisano sporo (głównym biografem był S. Helsztyński). • Polecana dzisiaj książka - bezlitośnie go demaskująca - jest wyjątkowa, ponieważ dotyczy głównie jego kobiet i losów jego dzieci. • Krystyna Kolińska w „Stachu, jego kobiety i jego dzieci” raz na zawsze pozbawia nas złudzeń co do poczynań S. Przybyszewskiego. • On - poeta, pisarz, dramaturg, skandalista, za życia okrzyknięty legendą, propagator haseł: „sztuka dla sztuki” i „naga dusza”, a także autor manifestu Confiteor. One – każda inna - Róża Foerder, Marta Foerder, Prakseda Żmudzińska, Helena Sztyler. Paulina Pajzderska, Dagny Juel Przybyszewska, Jadwiga Kasprowiczowa Przybyszewska, Aniela Pająkówna. I najważniejsi– dzieci- Bolesław, Mieczysława -Marta i Janina (z Martą , 4 zginęło nienarodzone podczas udanej próby samobójczej matki), Zenon i Iwa ( z Dagny) oraz Stanisława (z Anielą). Praktycznie żadnego z nich nie wychowywał, nie wspierał finansowo i całymi latami nie interesował się ich losem. Kojące jest to, że mimo wszystko dzieci ułożyły sobie życie i nie chowały głębszej nienawiści do ojca (Mieczysława-Marta wyrzekła się ojca, zmieniła nawet imię). • Ta bardzo wciągająca książka jest efektem wielu podróży, spotkań z potomkami S.P., kilkuletniej wymiany korespondencji. Jest wnikliwym studium nad charakterem człowieka przekonanego o swej wyższości i w tym jeszcze utwierdzanego przez sobie współczesnych, jego nieobliczalnym zachowaniem i zdumiewającymi decyzjami. • Polecam wszystkim tę fascynującą lekturę! Przeczytaj i poczuj zgubny powiew przybyszewszczyzny! JM • Książka dostępna w Filiach 2,6,7,8,11,16,18,19.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo