• Gdy dzieci obejrzą jakąś bajkę, nie chcą za szybko rozstawać się z jej postaciami. Właśnie dla takich ciekawskich powstały książki, które opowiadają dalsze losy lub rozwijają przygody zaprezentowane w animacji. Do tego typu pozycji należy Nowa kolekcja bajek. Auta. • W książce znajdziemy pięć historii. Są wśród nich nowe opowieści, jak i te, które już oglądaliśmy w filmach, ale okrojone o pewne szczegóły i sceny i zaprezentowane w formie opowiadania. Najciekawsze są moim zdaniem te pierwsze, które pozwalają wrócić do świata gadających samochodów, ale nie powielają tego, co już znamy. Pojawiają się tu postacie dobrze znane jak Zygzak, Złomek, Sally, a dalej są też te, które poznaliśmy dopiero w ostatniej części filmu, czyli Sztorm czy Cruz. • Historie są krótkie, niewiele jest też tekstu na kartach. To dobrze, bo nie zniechęci to najmłodszych do sięgnięcia po książkę. Jeśli teksty byłby długie i skomplikowane, nudne i naszpikowane trudnymi wyrazami, dzieci raczej szybko by odłożyły tę pozycję. Tu nie ma tego problemu. Ciągle coś się dzieje, ale nie ma bałaganu, opowieści są niedługie i ciekawe, można się z nich dowiedzieć czegoś nowego na temat znanych bohaterów. • Najwięcej miejsca w książce zajmują ilustracje. Są bardzo ładne i starannie wykonane, nie odstają niczym od tego, co widzieliśmy w filmie. Auta mają ludzie cechy – oczy i usta – ale poza tym są wiernie oddane temu, jak wyglądają naprawdę. W ilustracjach nie brakuje dynamiki. Co ciekawe, nie są one też jednakowe, czyli nie zajmują tej samej wielkości na każdej karcie. Niektóre są mniejsze, oddzielono je w specjalny sposób na przykład błyskawicą albo białą plamą. To wpływa na atrakcyjność pozycji. • Nowa kolekcja bajek to seria Egmontu, która przenosi znane bajki i filmy na karty książki i dostosowuje te opowieści do wieku odbiorców. Uważam, że to świetny pomysł, który na pewno przypadnie do gustu najmłodszym. Polecam szczególnie fanom animacji Disneya.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo