• Znacie na pewno tradycyjne planszówki z kartonową planszą i pionkami, gdzie do poruszania się wyrzuca się liczbę oczek na kostce. A co powiecie na nieco zmodernizowaną wersję tej popularnej gry? Oto Pędzące żółwie. • Zasada jest ta sama, co w zwykłych, tradycyjnych planszówkach – by wygrać należy dojść do końca kartonowej planszy. Na tym prawdopodobnie kończy się wszelkie podobieństwo. Gra zaczyna się od wylosowania swojego żółwia. Wybieramy kartonik i zapoznajemy się z kolorem żółwia, który pokrywa się z jednym z pionków. Nie zdradzamy nikomu, jaki kolor żółwia jest nasz. Potem każdy z graczy dostaje karty, na których narysowane są żółwie. Oznaczono je plusami bądź minusami. Dzięki tym kartom poruszamy się żółwiem. Cała frajda polega na tym, że wykorzystujemy karty dotyczące nie tylko naszego żółwia, możemy przesuwać każdą figurkę, jeśli tylko mamy odpowiednią kartę. Co ważne – jeśli dwa pionki będą na tym samym polu, jeden staje na drugim i potem możemy poruszać się całym rządkiem. Na przykład jeśli pierwszy jest żółty żółw, a na nim stoi zielony, możemy wykorzystać kartę z żółtym żółwiem i wtedy oba żółwie przesuwają się o odpowiednią liczbę pól. • Gra wymaga skupienia. Należy obserwować, jak działają inni gracze i mieć na uwadze swojego żółwia. Nie warto się zdradzać z tym, który należy do nas, bo inni mogą specjalnie go cofać. Kombinowanie, jak pokonać innych, jest świetne. Trzeba wykazać się sprytem i spostrzegawczością, a także kreatywnością. Młodszych może ona nauczyć liczenia – bo nie tylko trzeba dodawać plusy, lecz także odejmować minusy. • W Pędzące żółwie można grać całą rodziną. Każda rozgrywka jest inna – wszystko zależy od tego, jakie karty otrzymamy. U mnie w domu rozegraliśmy kiedyś błyskawiczną partię, bo mieliśmy wszystkie karty z plusami. Co zabawne, nikt nie wygrał w tej rozgrywce! Do końca doprowadziliśmy żółwia w kolorze, którego nikt nie otrzymał! • Pędzące żółwie to ciekawa gra dla młodszych i starszych. Rozwija spostrzegawczość i kreatywność, włącza logiczne myślenie i zmusza do kombinowania. Idealna na rodzinne popołudnie czy posiadówkę ze znajomymi.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo