• Odkrycie sprzed trzydziestu lat • Pod koniec roku 2017 do rąk najmłodszych czytelników trafiła książka brytyjskiej pisarki Jill Barklem W Jeżynowym Grodzie wydana przez Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK. Bohaterami są myszy, ale nie te, których wiele osób się boi, lecz miłe, przyjemne stworzenia. Publikacja Barklem jest nowością w Polsce, ale nie na świecie, bo pierwsze jej opowiadania ukazały się w latach 80. ubiegłego wieku. Bardziej znany jest serial animowany, przygotowany na podstawie opowiadań Barklem pt. W Jeżynowym Grodzie i Mysia Dolina, w Polsce emitowany w latach 1996–2000. • Autorka stworzyła idealny świat, w którym mieszkańcy żyją w zgodzie z naturą, panuje przyjaźń, miłość oraz wzajemny szacunek, a przy tym radość i zabawa. Bohaterowie uwielbiają działać wspólnie i brać udział w różnych prze­dsię­wzię­ciac­h. Barklem podkreśla, że opowieści wymyślała dla córki Lizzy, jednak przed rozpoczęciem pracy nad książką przez pięć lat prowadziła badania poświęcone życiu gryzoni, by dokładnie poznać ich zwyczaje. • Książka składa się z ośmiu opowieści, pierwsze cztery pokazują życie myszek i ich zajęcia w czasie poszczególnych pór roku (wiosną świętują urodziny Fredzia, latem odwiedzają młyn i mleczarnię oraz biorą udział w ślubie Makóweczki Bystrzyckiej i Derenia Mączniaka, jesienią robią zapasy, a zimą urządzają Śnieżny Bal w Lodowej Sali). Kolejne cztery to historie przygód bohaterów i ważnych wydarzeń w ich życiu, np. narodzin potomstwa Makóweczki. Czytelnicy poznają mieszkania myszek, ich ulubione potrawy oraz zajęcia. Towarzyszą im w poszukiwaniu zaginionej • Prymulki, wyprawie w góry, przygotowaniach do balu, przeprawie łódką czy zabawach. Autorka obdarzyła swoich zwierzęcych bohaterów cechami ludzkimi, dzięki temu w ukryty sposób przekazuje dzieciom, a często także dorosłym, właściwe wzorce zachowania wobec innych, uczy szacunku do natury oraz czerpania radości z każdej, nawet najdrobniejszej rzeczy lub sprawy. Podkreśla, że najważniejsze jest bycie razem, a tego we współczesnym świecie brakuje wielu rodzinom. • Wspaniałym dopełnieniem idyllicznej opowieści są bardzo szczegółowe ilustracje Jill Barklem, delikatne, ciepłe, a przy tym piękne, zachęcające do dalszego poznawania przygód Fredzia, Prymulki i ich przyjaciół oraz pobudzające wyobraźnię dziecka. Najmłodsi czytelnicy z zachwytem będą podążać śladami mysich bohaterów. Książka w tłumaczeniu Katarzyny Szczepańskiej-Kowalczuk pozwala wyciszyć się przed snem. Nieco większy format, twarda oprawa, gruby papier i duża, czytelna czcionka ułatwiają czytanie. • Paulina Knapik • Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo