• Książka choć wydana w 2009 r. pozostaje aktualna wpisując się w główny nurt dyskusji na temat reform podstawy programowej i obowiązku szkolnego. • Poszczególne artykuły ukazują różnorodność kontekstów, w jakich może być analizowany problem obniżenia wieku szkolnego: porównawczy, psychologiczny, pedagogiczny, organizacyjny, pedeutologiczny, innowacyjny. • Przedstawiono rozwiązania krajów europejskich w edukacji dzieci sześcioletnich; dojrzałość tych dzieci w zakresie rozwoju fizycznego, poznawczego i społeczno-emocjonalnego, diagnozowanie ich rozwoju. Omówiono założenia podstawy programowej w odniesieniu do form aktywności dzieci sześcioletnich w szkole. Aby dać wskazówki do nauczania uczniów sześcioletnich („obszary aktywności dziecięcej”), dokonano przeglądu dorobku różnych pedagogów. Poruszono problem zaburzeń rozwojowych. Podano podstawowe informacje na temat aktywizujących metod nauczania w pracy z dzieckiem sześcioletnim oraz współpracy szkoły z rodzicami uczniów. Zagadnienie edukacji dzieci sześcioletnich nie jest nowe, co sygnalizuje załączona bibliografia. • Pomimo tego, że praca jest dziełem wielu autorów powstała spójna całość. Jest to licząca 250 stron „pigułka”, którą powinna „połknąć” każda osoba zainteresowana zagadnieniem tytułowym. • Joanna Ciszak - Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo