• Fascynująca historia pary artystów • Sztuka, miłość i nienawiść – o Katarzynie Kobro i Władysławie Strzemińskim – w tych trzech słowach Nika Strzemińska zawarła wszystko. Byłam już po lekturze Kobro M. Czyńskiej, ale z ogromną ciekawością sięgnęłam po książkę, którą napisała córka tej uzdolnionej pary. Kobro i Strzemiński fascynują mnie od jakiegoś czasu, oglądam ich twórczość na wystawach, byłam na Powidokach, ostatnim filmie Andrzeja Wajdy, a nawet szukając ich śladów odwiedziłam Łódź. Pani Nika już nie żyje, zmarła w 2001 r., ale pozostawiła coś bardzo cennego – wspomnienia z lat dziecinnych spędzonych z rodzicami. Awangardowa rzeźbiarka Katarzyna Kobro- Strzemińska zmarła w 1951 r. w wieku zaledwie 53 lat, ojciec – malarz i teoretyk sztuki Władysław Strzemiński w wieku 59 lat. Strzemińscy należeli do grona największych awangardowych artystów XX wieku. Dzisiaj są doceniani, ale nie zawsze tak było. Połączyła ich wielka miłość, która z czasem przeistoczyła się w nienawiść, a ta zamieniła ich życie w piekło. Poznali się, gdy Katarzyna miała 18 lat. Zakochała się w nim mimo jego kalectwa, w czasie I wojny światowej stracił rękę, nogę i wzrok w jednym oku. • Podczas II wojny, po krótkim pobycie na Wschodzie, przyjechali do Łodzi, z którą związali się na zawsze. W 1929 r. założyli grupę a.r. (artyści rewolucyjni, awangarda rzeczywista). Wraz z H. Stażewskim, wspierani przez J. Przybosia oraz J. Brzękowskiego, pozyskali od artystów kolekcję, stanowiącą przegląd awangardowych nurtów i tendencji końca lat 20. XX wieku, z reprezentacją dzieł abst­rakc­joni­stów­ takich, jak: H. Arp i S. Taeuber-Arp, T. van Doesburg, J. Gorin, J. Helion, V. Huszar, H. Stażewski czy G. Vantongerloo. Zbiór ten został ofi arowany Muzeum Sztuki w Łodzi i stanowi jego podstawę. • Oprócz opisu losów pary, książka ta to zbiór unikalnych fotografii rodzinnych oraz prac artystów – także tych zaginionych. Powstała w latach 1984–1986. Pierwsze wydanie ukazało się pod koniec 1991 r. pt. Miłość, sztuka i nienawiść. • Joanna Muniak • Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo