• "Nowy Uzbekistan" • Autor: Agnieszka Pikulicka-Wilczewska. Moja ocena: 5/10. • Książka wzbudza we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony, pierwsza część poświęcona szczegółowemu opisowi pierwszego prezydenta Uzbekistanu to prawdziwy majstersztyk reporterski. Autorka z dużą wnikliwością przedstawia ten kluczowy etap historii kraju, co sprawia, że książka staje się fascynującą lekturą. • Niestety, im bliżej współczesności, tym poziom narracji spada. W drugiej części pojawia się wiele wątków pobocznych, które nie do końca są związane z głównym tematem książki, co rozmywa jej przekaz i utrudnia utrzymanie uwagi. To sprawia, że reportaż, który na początku zapowiadał się znakomicie, traci swój impet. • Zaskakujące jest również podejście autorki do różnic kulturowych panujących w różnych częściach świata. Wydaje się, że miejscami brakuje jej pełnego zrozumienia lokalnej specyfiki, co wpływa na odbiór niektórych analiz i interpretacji. • Patrząc całościowo, mogę zrozumieć, dlaczego władze Uzbekistanu nie przedłużyły autorki akredytacji dziennikarskiej. Pomimo pewnych niedociągnięć, książka może być interesująca dla osób szukających szczegółowej wiedzy na temat pierwszych lat niepodległości Uzbekistanu, jednak w części dotyczącej współczesności wymaga większej precyzji i spójności. • Dodatkowo, w książce całkowicie pominięto temat Karakałpacji, który autorka wspomina jedynie na przedostatniej stronie. To szczególnie rozczarowujące, biorąc pod uwagę, że region ten jest niezmiernie interesujący i ma znaczący wpływ na politykę i tożsamość współczesnego Uzbekistanu. Karakałpacja, z jej unikalną historią, kulturą i wyzwaniami społeczno-politycznymi, zasługiwała na zdecydowanie bardziej dogłębną analizę. Autorka miała szansę rozwinąć ten temat i wzbogacić książkę o ważny, a często pomijany w zachodnich mediach, aspekt. Wydaje się, że to duża strata dla całości pracy, bo dokładniejsze przyjrzenie się Karakałpacji mogłoby dodać książce dodatkowej wartości i pełniejszy obraz współczesnego Uzbekistanu. • 22:56 * 05.01.2025 *
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo