• Winston Churchill – polityk, mówca, premier, patriota. O tym mężczyźnie można powiedzieć wiele i wiele już powiedziano, jednak nadal jego postać rozpala wyobraźnię twórców filmowych, biografów, historyków. Nie dziwi zatem kolejna pozycja dotycząca Churchilla, tym razem autorstwa Anthony’ego McCartena. • Czas mroku to opowieść o roku 1940. Wojna pustoszy Europę, nikt nie może czuć się bezpieczny. W tych trudnych czasach na czele rządu powinien stać ktoś zdecydowany, odważny, porywający tłumy. Nie jest to jednak łatwe wybrać kogoś takiego – obawy, uprzedzenia, chęć utrzymania władzy sprawiają, że trudno poprzeć kogoś, komu można by było ufać i oddać mu los kraju w ręce. • Postacią, którą opisano w książce, jest Winston Churchill. Postać kontrowersyjna, niezbyt lubiana wśród kolegów polityków, z własnym zdaniem i przyzwyczajeniami, które nazywano często dziwactwami. Bezkompromisowy, odważny, ale też zupełnie inny niż koledzy po fachu. To postać, która mogła albo pogrążyć kraj, albo go uratować. • Autor biografii skupia się na wycinku historii, ale nie zapomina o przeszłości. Pokrótce przedstawia się dzieciństwo i młodość Churchilla, dając tym samym obraz jego osoby. Dowiadujemy się nieco o jego edukacji, o tym, jak poznał żonę, co robił, nim zajął się polityką. Największy jednak nacisk położono na rok 1940 i wydarzenia, które się wtedy rozgrywały. Są dwa plany – ogólniejszy związany z historią Anglii i Europy i szczegółowy dotyczący polityki, rządu, zmian w nim i władzy, która trafia do rąk Churchilla. • Wiele mówi się w książce o zdolnościach oratorskich premiera. Był znany z płomiennych mów, które porywały ludzi, dawały nadzieję i otwierały oczy na pewne sprawy. Autor książki przytacza nie tylko fakty historyczne, lecz także fragmenty przemówień, listów, rozmów, które mają pokazać, jak oceniano Churchilla i czasy, w jakich przyszło mu żyć. • Czas mroku to pozycja, która doskonale pokazuje postać Winstona Churchilla. Na pewno spodoba się nie tylko czytelnikom zainteresowanym premierem i jego życiem, lecz także tym, którzy lubią historię i politykę. Szczegółowa, bardzo bogata w treść pozycja zainteresuje osoby, które chcą dowiedzieć się czegoś o II wojnie światowej i samym Churchillu. Dla tych, którzy nie pałają miłością do historii, może okazać się żmudna i trudna, nużąca. Nie polecam osobom, które nie przepadają za biografiami. Jeśli jednak jesteście fanami tego typu opowieści, zdradzających szczegóły z życia znanej osoby, warto sięgnąć po tę książkę.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo