• Bogactwo narodów • Autor: Adam Smith • Moja ocena: 9/10 • „Bogactwo narodów” Adama Smitha to bez wątpienia jedno z najważniejszych dzieł w historii myśli ekonomicznej. Choć książka została po raz pierwszy opublikowana w 1776 roku, jej wpływ na kształt współczesnych teorii gospodarczych i politykę ekonomiczną trudno przecenić. Smith nie tylko zaproponował nowatorskie na swoje czasy spojrzenie na funkcjonowanie rynku, ale także przedstawił ideę niewidzialnej ręki rynku – koncepcję, która do dziś stanowi punkt odniesienia dla ekonomistów i polityków. • Lektura tej publikacji to spotkanie z myśleniem głęboko analitycznym i systematycznym. Smith z wielką precyzją i logiczną konsekwencją rozwija kluczowe zagadnienia, takie jak podział pracy, mechanizmy rynku, funkcje państwa, systemy podatkowe czy znaczenie handlu międ­zyna­rodo­wego­. Język, choć momentami archaiczny, pozostaje zadziwiająco klarowny, a struktura wywodu przemyślana. Autor z powodzeniem łączy rozważania teoretyczne z konkretnymi przykładami ze swojej epoki, co sprawia, że książka ma także walor historyczny. • Warto jednak pamiętać, że „Bogactwo narodów” powstawało w bardzo konkretnym kontekście historycznym – u schyłku XVIII wieku, w dobie rodzącego się kapitalizmu, rewolucji przemysłowej i zmian ustrojowych w Europie. Dlatego wiele przedstawionych w niej obserwacji należy odczytywać przez pryzmat ówczesnych realiów społeczno-ekonomicznych. Nie zmienia to jednak faktu, że refleksje Smitha nadal pozostają inspirujące i użyteczne dla współczesnych analiz. • Zdecydowanie polecam tę lekturę każdemu, kto interesuje się historią ekonomii, filozofią polityczną, jak również praktycznym funkcjonowaniem gospodarki. Choć to dzieło klasyczne i wymagające, daje solidne podstawy do dalszych studiów w zakresie ekonomii oraz głębszego zrozumienia współczesnych mechanizmów rynkowych. To pozycja, która – mimo upływu lat – nie straciła na aktualności. • ** 20:08 * 30.06.2025 * 57/2025 *
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo