• ciekawie napisana
  • Powieść Cherezińskiej nie jest tylko opowieścią o samej tylko Świętosławie. Autorka oddaje głos w "Królowej" nie tylko Pani Hardej, ale również jej siostrom i mężczyznom jej życia, bratu, mężom oraz synom. Dzięki takiemu zabiegowi mamy szansę spojrzeć na historię tworzącego się państwa Polan, ale i całej Europy z różnych punktów widzenia. • Dla Polski, całej Skandynawii był to bardzo ważny i niezwykle dynamiczny okres, w którym szczególną rolę zaczęło odgrywać chrześcijaństwo. Obserwujemy tworzące się Państwo Polskie Bolesława Chrobrego, początki Rusi Kijowskiej, chrystianizację całej Europy, barbarzyńskie najazdy Wikingów. Europa pogańska i chrześcijańska przenikają się wzajemnie i nie pozostaje bez wpływu na decyzje i losy bohaterów powieści Elżbiety Cherezińskiej. • Pisarka doskonale wykorzystała luki w kronikach dotyczących tamtych czasów, tak by swobodnie snuć swoją opowieść dotyczącą Świętosławy i epoki w której przyszło jej żyć. Elżbieta Cherezińska umiejętnie połączyła prawdę historyczną, fakty zaczerpnięte z sag i legend z wyobraźnią wykraczającą poza dostępne informacje. • Dzięki temu powstała opowieść, która porywa. Powieść historyczna, która uwodzi i wciąga jak najlepsza powieść sensacyjna, od której ciężko się oderwać. Niezwykłe połączenie wiedzy historycznej z wizją artystyczną, dzięki której mamy okazję poczuć atmosferę wydarzeń tamtego okresu, pełnego intryg, wielkiej polityki i jeszcze większych namiętności. • Zamiast suchych faktów historycznych możemy poczuć emocje, wątpliwości jakie targały postaciami znanymi z podręczników historii i cierpienie, dumę zwycięstwa. Świętosława czy Bolesław Chrobry nabrali pełnego ludzkiego wymiaru. • "Królowa" Elżbiety Cherezińskiej zachwyca od pierwszego do ostatniego zdania. Wielka polityka i wielcy ludzie, którzy dali początek państwu polskiemu. Nakreślona z rozmachem historia Europy oraz pełna emocji opowieść o ludziach, którzy tę historię tworzyli, w tym hardej Świętosławy prowadzącej dwa rysie. Mądrej, ambitnej, bezkompromisowej, charyzmatycznej królowej, która w świecie zdominowanym przez mężczyzn znalazła swoje miejsce. • Marta Ciulis-Pyznar
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo