• Fantastyczne ilustracje! Ciekawe i poruszające historie.
  • W tym roku nakładem Wydawnictwo Tadam ukazała się niezwykła 64-stronicowa książka pt. Papiernik czyli skąd się biorą opowieści. Wstęp stanowi ośmiostronicowy komiks Papiernik, pierwotnie przygotowany w 2014 roku na konkurs krótkiej formy komiksowej organizowany w czasie 25. edycji Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Otrzymał Grand Prix. Później był prezentowany na wystawie grupowej Międ­zyna­rodo­wego­ Festiwalu Komiksu w Lizbonie. Tytułowa postać opiekuje się papierem i jego historiami. Tworzy papierowe ptaki, które wypuszcza rankiem, by powróciły z opowieściami. To alegoria pracy artysty, papierowe ptaki to uwolniona wyobraźnia, pomysły i szkic, z których wyłaniają się obrazy. • Główna część książki to 14 opowieści z morałem, które są dopełnieniem 15 reprodukcji obrazów artysty. Często tytuły obrazów są zarazem tytułem opowieści. Opowieści tekstowe napisane są esencjonalnie, wartko, prostym współczesnym językiem, często często przewrotnie i z poczuciem humoru, nie brakuje elementów grozy, ale wszystko dobrze się kończy. Narratorem opowieści jest Papiernik, rozgrywają się one w wielu egzotycznych albo fantastycznych miejscach, nawiązują do mitów, baśni, legend i historii. Przekazują szlachetne wartości i zasady sprawiedliwości, za popełnioną winę jest kara. Przeznaczone są zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Okładka wita nas metaforycznym obrazem Twierdza jaskółek, duży format książki char­akte­ryst­yczn­y dla albumu jest jej dodatkowym atutem. Książka może stanowić ozdobę biblioteki, po którą sięga się, by zakosztować estetycznej przyjemności. Ma jeszcze dodatkowe przesłanie – pochwałę czytelnictwa, jako drogę do mądrości. W książce przywoływane są tajemne i magiczne księgi m.in. księga rekordów, książka kucharska oraz biblioteki z Aleksandrii, Londynu, Oksfordu, Harvardu i Miscatonic), a my zapraszamy do filii Biblioteki Kraków, po tę piękną, autorską w dwójnasób książkę. Dociekliwych odsyłam do autorskiej strony autora rochurbaniak.com, na której są publikowane kolejne komiksy, inne obrazy oraz informacje o artyście. • Barbara Zajączkowska • Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo