• Za każdym dziełem stoi twórca, który chciał wyrazić siebie • Co nazywamy sztuką? Kiedy powstały pierwsze dzieła? Kto i dlaczego tworzył? Jak sztuka się rozwijała? Na te i wiele innych pytań starał się odpowiedzieć w swojej książce Michale Bird. Jego pomysł przedstawienia historii sztuki dzieciom i młodzieży wzbudził we mnie najpierw ciekawość, a następnie podziw. Ale po kolei. • Książkę podzielono na rozdziały; każdy z nich jest związany z inną epoką historyczną i rozpoczyna się krótką charakterystyką danego okresu. Następnie autor prezentuje kilka bardziej lub mniej znanych reprodukcji i dokumentacji dzieł sztuki, sylwetki ich twórców oraz historię ich powstania w formie krótkich opowiadań. Fabuła zbudowana została w oparciu o życiorysy i dokumenty historyczne. I tak: na pierwszych stronach czytelnik odkrywa tajemnice preh­isto­rycz­nych­ malunków naskalnych oraz rzeźb wykonanych z kości, by przez dzieła wielkich malarzy – Leonarda da Vinci, Francisca Goyi czy Pabla Picassa – płynnie przejść do instalacji muzealnych dwudziestego wieku i niezwykłej wystawy ziaren słonecznika chińskiego artysty Ai Weiweia. • Szlak artystyczny wiedzie przez cały świat – autor zręcznie kreśli drogę pomiędzy miejscami znajdującymi się nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Północnej i Południowej, Australii, Azji czy Afryce. W barwne, pobudzające wyobraźnię opowieści Bird wplata opisy technik artystycznych, emocje i pomysły artystów, a także przemyślenia osób, które zleciły wykonanie danego dzieła. • Bohaterowie książki są ludźmi z krwi i kości, niektórzy chcą zostawić po sobie coś niezwykłego, inni są prostymi rzemieślnikami najętymi do prac. Każdy z nich widzi świat na swój sposób i stara się zawrzeć cząstkę otaczającej rzeczywistości w dziele, które tworzy. Opowiadania zawierają również małe sekrety – czytelnik zostaje wystawiony na próbę, musi zgadnąć czy to, co zostało opisane jest luźną interpretacją faktów, czy tylko fikcją. Rozbudzona ciekawość jest początkiem odkrywania kolejnych tajemnic świata sztuki. • Narracja prowadzona w czasie teraźniejszym, prosty język nastawiony na młodego odbiorcę, realistyczne a zarazem plastyczne opisy zachęcają do bezpośredniego obcowania ze sztuką tu i teraz. Wszystkie wykorzystane przez autora zabiegi niszczą bariery postawione przez suche fakty, niezliczoną ilość dat do zapamiętania, czy interpretacje dzieł zawarte w opracowaniach. Dla autora liczy się jedynie artysta i jego praca. Całość publikacji dopełniają bogate, akwarelowe ilustracje, obrazujące opowieści wykreowane przez Birda. • Michael Bird stworzył jedyną w swoim rodzaju książkę, która dla dzieci i młodzieży jest doskonałym wprowadzeniem w świat sztuki, a dla dorosłych – okazją do odkrycia na nowo historii niektórych artystów. • Gorąco polecam! • Dominika Banaś, MBP w Skawinie
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo