• Patronem Roku 2021 jest – między wieloma innymi postaciami – futurolog, fi lozof, krytyk, pisarz, eseista, a przede wszystkim mistrz science-fi ction – Stanisław Lem (1921–2006). 100. rocznica urodzin literata to wspaniała okazja do przypomnienia jego utworów. Na rynku wydawniczym pojawiły się wznowienia oraz publikacje w nowych odsłonach grafi cznych. Wśród nich swoje miejsce zajmuje projekt Marty • Ignerskiej pt. Świat Lema, który zrealizowany został przy wsparciu finansowym Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, realizowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe ze środków Gminy Miejskiej Kraków. • Autorka wybrała fragmenty utworów Stanisława Lema, wśród których znalazły się: Bajki robotów, Cyberiada, Opowieści o pilocie Pirxie, Solaris, Dzienniki gwiazdowe, Maska, Wysoki zamek, Niezwyciężony, Powrót z gwiazd, Pamiętnik znaleziony w wannie, Eden. Każdy cytowany fragment znajduje się po prawej stronie rozkładówki. Pozostałą część zajmują niezwykłe ilustracje Marty Ignerskiej, która zabiera czytelnika w fascynującą podróż po światach Lema. Warsztat artystki to • akwarele, pastele oraz kredki, a stworzone ilustracje odzwierciedlają cytowany fragment utworu. Kolorystyka zmienia się, jest kontrastowa, na jednej stronie widzimy różnobarwne ilustracje, by na kolejnej zanurzyć się w ciemności. Autorska wizja projektantki inspiruje, pokazuje niezwykłe obrazy, które mogły istnieć w świadomości twórcy. • Nauczyciele, bibliotekarze, rodzice zadają sobie często pytanie: jak zachęcić młodych czytelników do sięgnięcia po twórczość Stanisława Lema? Odpowiedź jest trywialna: rozpocząć przygodę od Świata Lema • Marty Ignerskiej, bo – jak napisała Katarzyna Kubisiowska – jest • to książka oswajająca z literaturą jednego z najwybitniejszych polskich autorów. • Paulina Knapik-Lizak
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo