• Dan Simmons to jeden z tych autorów grozy, którego literatura wzbudza szacunek nawet wśród tych czytelników, którzy horroru na co dzień nie czytają (zresztą sam pisarz ma na swoim koncie także m.in. powieści science fiction). „Pieśń bogini Kali” to jego debiut, którym z miejsca zaskarbił sobie oddane grono fanów, które trwa przy Simmonsie do dziś. Autor przyzwyczaił swoich czytelników do bardzo wysokiego poziomu swojej twórczości, przez co nierzadko na jego powieści trzeba czekać ładnych kilka lat, co jednak ostatecznie zwraca się z nawiązką w postaci czytelniczej satysfakcji. Idealnym przykładem doskonałego przygotowania merytorycznego w kontekście literackim może być wspomniana „Pieśń bogini Kali”. To historia amerykańskiego badacza literatury, który wraz z żoną i dzieckiem przyjeżdża do Kalkuty w poszukiwaniu zaginionego przed laty indyjskiego poety i jego dzieł. Podczas pobytu w tym mieście przekona się, jak wielkim siedliskiem chorób, biedy i mroku jest stolica Indii, gdzie prawa ludzkie muszą często ustępować pierwszeństwa prawom boskim. To powieść bardzo mocno zakorzeniona zarówno w wierzeniach i kulturze indyjskiej. Głównym elementem grozotwórczym jest tu mroczna i duszna atmosfera Kalkuty, która jawi nam się jako siedlisko zła i patologii. Wraz z bohaterami czujemy się, jakbyśmy to my przemierzali ciasne, zatłoczone uliczki, dławili się smogiem w podejrzanych zaułkach i na własne oczy widzieli leżących na ulicach umierających z głodu i chorób zakaźnych. A to wszystko toczy się pod czujnym okiem bogini Kali, której śmierdzący śmiercią oddech czujemy na karku jeszcze długo po skończeniu lektury…
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo