• Grażyna Łyczakowska – członkini Dyskusyjnego Klubu Książki przy PiMBP w Olkuszu: • Witold Szabłowski (rocznik 1980) – reporter, dziennikarz, aktualnie pracujący dla „Gazety Wyborczej”, mieszkał i studiował w Turcji, większość Jego reportaży związanych jest z Turcją, za te reportaże dostał wiele znaczących nagród. Ostatnio wydał wraz ze swoją żoną, antropologiem książkę „Nasz mały PRL”. • Gdy my, Europejczycy wykupujemy wycieczkę do Turcji, trafiamy do jednego z kurortów, gdzie wszystko jest na modłę europejską. Tubylcy są mili, uśmiechnięci, ubrani współcześnie, młodzi mężczyźni chętnie nawiązują relacje męsko- damskie. • Gdy czytamy „Stambuł” Ohrana Pamuka, czujemy tęsknotę autora za XIX – wieczną kulturą europejską. Te reportaże są inne, już na początku książki, zamiast wstępu autor płynąc promem z Europy do Azji rozmawia z tureckim poetą, który tłumaczy mu, że każdy Turek ma taką cieśninę w sobie, jest rozdarty między tradycją a nowoczesnością. Te opowiadania są głównie reportażami z azjatyckiej części Turcji. Niektóre czytamy ze ściśniętym gardłem ( jak to o honorowych zabójstwach „To z miłości siostro”), inne z pewnym dystansem co do moralności polityków: „Wąsata Republika” czy „Pani Ataturkowa”. Z innych dowiadujemy się o piekle nielegalnych emigrantów, czy piekle legalnej prostytucji. Jedno z opowiadań jest o najwybitniejszym tureckim poecie o nazwisku Borzęcki, a tytułowe miasto moreli to miasto, z którego wywodzi się Ali Agca i jest małym sennym miasteczkiem, gdzie we wspomnieniach rodziny, Ali to dobry, kochający chłopiec. • Reportaże te pisane są obrazowym, jednocześnie oszczędnym językiem. Autor nie daje komentarzy, ani prostych recept, pokazuje złożone, zagmatwane relacje wschodnich kultur w obecnym współczesnym świecie. • Książka warta polecenia.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo