• Jak ziemniak zmienił historię • Jak wielkie znaczenie może mieć zwykły ziemniak? W połączeniu z ludzkim geniuszem ogromne. Właśnie od ziemniaka zaczyna się historia opowiedziana przez znakomity duet – Terry’ego Pratchetta i Stephena Baxtera. Niewielkie urządzenie napędzane właśnie tym niepozornym warzywem ozwala ludziom na zrobienie kroku. Bardzo ważnego kroku, bo prowadzącego do równoległego świata, do Ziemi, ale nie tej naszej. Drugiej. Trzeciej. Tysięcznej… Urządzenie jest tanie, dostępne dla każdego i prowadzi do nieskończonej ilości odbić naszej planety, które łączy tylko jeden fakt – nie są one zamieszkane przez ludzi. Jak wiele osób zdecyduje się porzucić swoje dotychczasowe życie, by wyruszyć w nieznane? • W podróży do kolejnych światów towarzyszymy nietypowemu duetowi składającemu się ze sztucznej inteligencji zamieszkującej lodówkę oraz zatrudnionego przez nią specjalisty od przemierzania Długiej Ziemi. Ich perypetie w odkrywaniu nieznanego często wywołują uśmiech, ale czasem prowadzą do rozmyślań nad historią planety. Na pytanie, jak mogłaby wyglądać Ziemia, gdyby nie zamieszkujący ją ludzie, autorzy odpowiadają na setki różnych sposobów. Do Czytelnika należy wybór, która z nich odpowiada mu najbardziej. Książka ta nie jest jednak tylko przygodą czy fantastyką. Autorzy w realistyczny sposób opisują kaskadę wydarzeń związanych z powszechną możliwością przekroczenia w inny świat. Jakie skutki będą miały nowe trendy kolonizacyjne dla światowej gospodarki? A jakie dla pojedynczej rodziny? • Długa Ziemia jest wstępem w pięciotomowej serii i choć ostatnie jej części wydane zostały już po śmierci Terry’ego Pratchetta, jest to niewątpliwie wspólne dzieło obu panów. Warto zapoznać się z połączeniem humoru Pratchetta i naukowym zacięciem Baxtera, które pozwolą nam przemierzyć niezliczone światy, nie ruszając się z fotela. • Joanna Pękala • Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo