• Dagny Juel Przybyszewska. Duch, Dusza, Ducha. Kim była ta nieziemska Istota , która zawładnęła umysłami najwybitniejszych z ówczesnej bohemy berlińskiej i krakowskiej? • Na czym polegał fenomen tej kobiety? W jaki sposób zginęła? • Jej fascynująca i tragiczna historia zaczęła się 9 marca 1893 r., kiedy po raz pierwszy weszła do winiarni „Pod Czarnym Prosiakiem” na rogu Neue Wilhelmstrasse i Unter der Linden , nieopodal Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Przyjechała z Norwegii na studia muzyczne. Życie potoczyło się inaczej, została pisarką i muzą Stanisława Przybyszewskiego. Szaleli za nią - Munch (malował ją),Strindberg (nienawidził i przeklinał), Bengt („zniszczyła” mu życie), Vigeland (złamała mu serce). • 18 sierpnia 1893 wychodzi za Przybyszewskiego. W cieniu ich szczęścia rozgrywa się dramat Marty Foerder, z którą Przybyszewski miał już syna a wkrótce miała pojawić się na świecie córka (Marta za kilka lat popełni samobójstwo, będąc przy nadziei z czwartym dzieckiem). • Przyjazd Przybyszewskich do Polski rozpoczyna drugi rozdział w życiu Dagny. „Paon” zastąpił „Pod Czarnym Prosiakiem” dlatego,że tej jednej nocy wszyscy mężczyźni stali się... pawiami. • „Po Krakowie rozeszły się magicznym sposobem wieści, że najpiękniejsza kobieta świata, żona i kochanka najpiękniejszego mężczyzny przyjechała i właśnie w tej chwili popija absynt w „Paonie”... … Przybyli więc tłumnie. Stali w pewnej odległości i tylko na nią patrzyli. Wstrzymywali oddech. Zabrali cały tlen z pomieszczenia i w efekcie wszyscy się upili”. • Podziwiali ją jak dzieło sztuki. Wyspiański malował ją nago. Szaleli za nią bracia Korab-Brzozowscy (jeden popełnił samobójstwo), Żeleński, milcząc kochał Władysław Emeryk (narrator tej powieści). • Pomimo, że utwór jest powieścią, autor starał się,by w jak największym stopniu odpowiadała faktom. Książka jednych może szokować, obrażać, bulwersować, innych fascynować i zachwycać. • Odkrywa wszystkie najintymniejsze sfery życia ludzkiego, brutalnie pozbawia nas złudzeń i odziera nam z szat boginię. jm
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo