• Jak to z dobrymi książkami bywa z początku wydaje się dość nudna i nieciekawa. Jednak z każdą przeczytaną stroną rozwija się akcja i książkę czyta się na jednym wdechu. Magiczna, tajemnicza, mądra.
  • Jak wymazać z pamięci niewygodne i straszne wspomnienia? Wystarczy dać się „oprawić”. W świecie opisanym w powieści Bridget Collins Księgi zapomnianych żyć tym właśnie zajmują się oprawiacze – wymazywaniem wspomnień, tworzeniem z nich ksiąg, powieści i opowiadań. Ból i cierpienie zamykane są w książkach, tak by już nie raniły, nie wracały i zostały zapomniane na zawsze. Czy jednak da się żyć bez wspomnień, nawet tych najgorszych? Powieść ukazuje świat, w którym książki wywołują strach i przerażenie, stanowią sposób na łatwy zarobek, są także wykorzystywane do niegodziwych poczynań. To właśnie w takich realiach przyszło żyć bohaterom: Emmetowi i Lucianowi. Fabuła książki została podzielona na trzy części. W pierwszej poznajemy historię • Emmeta, któremu życie upływa na uprawie roli i pomocy rodzicom w gospodarstwie, do czasu kiedy niespodziewanie zapada na tajemniczą chorobę.To zmusza go do opuszczenia domu i rozpoczęcia pracy u oprawiaczki Seredith. Wtedy na drodze Emmeta staje Lucian, bogaty chłopak, syn właściciela fabryki. Druga część jest retrospekcją • i ukazuje wydarzenia, które doprowadziły do spotkania bohaterów. Trzecia stanowi kontynuację przerwanego wątku i powrót do teraźniejszości, jednakże widzianej oczyma Luciana. Księgi zapomnianych żyć to opowieść o przyjaźni przeradzającej się w coś znacznie głębszego, zakazanego, o czym chce się lub musi zapomnieć. To także opis walki o utracone wspomnienia. Czy jednak da się odzyskać coś, co zostało już utracone? Ciekawa konstrukcja powieści oraz barwny • język sprawiają, że książka dosłownie czyta się sama. • Anna Jędrzejowska
  • Witajcie w świecie, gdzie książki są zupełnie zakazane, a ich czytanie uważane jest za tabu. Jeśli istnieją jakieś zapisane historie, to tylko tworzone przez Oprawiaczy – żyjących na marginesie społeczeństwa ludzi posądzanych o zajmowanie się magią. W tym samym świecie każde złe wspomnienie i rozpacz mogą zostać całkowicie wymazane z pamięci, a sprawcy niegodziwości mogą ukryć wszystkie swoje czyny. Emmet Farmer jest prostym chłopakiem, spędzającym dnie na pomocy rodzicom w gospodarstwie. Wszystko się zmienia, gdy otrzymuje list z wezwaniem do odbycia praktyk w pracowni Seredith – leciwej Oprawczyni. Początkowo niechętny młody mężczyzna stopniowo poznaje sekrety gilotyny, czcionek i starego pergaminu. Podczas nauki Emmet odkrywa, że bardzo niewiele wie na temat swojej przeszłości, a prawda o niej może zupełnie zmienić jego życie. Autorka stworzyła mroczną wiktoriańską baśń, w której magia i fantastyka subtelnie przeplatają się z historią o zakazanej miłości, przyjaźni i lojalności.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo