• Ten dzień dla Basi nie jest szczęśliwy – najpierw dwa razy brudzi ubranie, a potem w przedszkolu ciągle ktoś zajmuje łazienkę. Dziewczynka nie chce robić siku przy innych. W końcu dochodzi do tragedii. Niektórzy naśmiewają się z obsiusianych spodni, inni pomagają dziewczynce w krępującej sytuacji, a pani przedszkolanka postanawia porozmawiać z dziećmi o tym, czym są granice. • Basia i granice Zofii Staneckiej to kolejna pozycja z przygodami małej dziewczynki. To krótka opowieść, którą poznałam w formie audiobooka. • Początkowo historia wydaje się dość niepozorna – rodzina Basi ma gorszy dzień, a dziewczynka niechcący zsiusiała się w spodnie w przedszkolu. Jest to jednak pretekst do rozmowy o granicach. Czym są właściwie granice? Pani przedszkolanka świetnie wyjaśnia maluchom ten koncept i daje im zadanie, by pokazać, jak wygląda przestrzeń osobista. • Seria książek o Basi jest zabawna i mądra. Podoba mi się, że pokazano polskie realia, z którymi czytelnicy mogą się utożsamiać. Książka nie jest długa, a formie audiobooka trwa zaledwie 15 minut. Lektorką jest Maria Seweryn. Trochę obawiałam się sposobu odczytania przez nią tekstu, jednak bezpodstawnie. Świetnie oddała emocje Basi, a historia w jej interpretacji była naprawdę ciekawa. • Basia i granice to tytuł nieco poważniejszy niż inne, które znam z tej serii. Podobało mi się, że opisano kwestię przestrzeni osobistej. Na plus wychodzi też to, jak Basia w domu mówi o sowich granicach. Każdy jest inny, potrzebuje innego zakresu swobody, dlatego dobrze, że mówi się o takich rzeczach. To bardzo mądra pozycja, która na pewno sprawdzi się jako wyście do rozmowy o kwestiach wyznaczania granic.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo