• O polskich władcach napisano już mnóstwo opasłych tomów. Dzieci i młodzież uczą się o nich na lekcjach historii. Wszędzie panowie, panowie, panowie, a gdzie kobiety trzymające władzę? Czy zawsze tylko w cieniu swoich mężów, ojców, braci? Ich wizerunek próbuje przypomnieć, przybliżyć oraz znakomitą kreską namalować Anna Kaszuba-Dębska, autorka i jednocześnie ilustratorka książki „Poczet królowych polskich”. 25 niezwykłych kobiet, 25 portretów, 25 historii. Wśród nich m.in. sylwetki: Dobrawy Przemyślidki, Jadwigi Andegaweńskiej, Elżbiety Rakuszanki, Bony Sforzy, Barbary Radziwiłłówny, Anny Jagiellonki, Ludwiki Marii Gonzagi, Marii Józefy i wielu innych, mniej znanych monarchiń. Anna Kaszuba-Dębska kreśli wizerunki silnych, niezależnych, pewnych siebie, ale też kapryśnych, mściwych, podstępnych, samolubnych kobiet sprawujących władzę od zarania dziejów państwa polskiego aż po XVIII w. W tej niezwykłej pozycji książkowej zarówno młodsi, jak i nieco starsi czytelnicy znajdą odpowiedzi m.in. na pytania: która z królowych polskich poślubiła aż dwóch polskich władców? O której księżnej kronikarze pisali, że jest tygrysicą? Przy chrzcie której z polskich monarchiń obecny był Leonardo da Vinci? Która z władczyń była wnuczką cesarza, córką, siostrą, żoną i matką królów (i to aż czterech!)? Którą z jej wysokości nazywano wesołą królową? Uchylam zaledwie maleńki rąbek pytań ukrytych w książce, po resztę zapraszam do lektury Pocztu… • Książka napisana lekko, bez podręcznikowego przynudzania, opatrzona • piękną szatą graficzną. Odpowiednia dla dzieci w wieku 8+. Polecam zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom, do wspólnego czytania z rodzicami. Będzie to nie tylko ciekawa lektura, ale również wspaniała podróż w przeszłość i niezwykła lekcja historii. • Małgorzata Koźma • Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo