• Podczas czytania tej pozycji do głosu doszła niewątpliwie moja romantyczna natura. Lektura oczarowała mnie opisami minionej epoki. Opisy przyrody, wnętrz ale też ówczesnej kuchni (które stanowiły niemalże gotowe przepisy na pomarańczowe ciasteczka czy królika na szaro) pozwalały leszcze lepiej przenieść się w historię bohaterów i głębiej odczuwać ich losy. • 💕 • Fabuła opowiada o historii dwóch sióstr: Leny i Nory. Dziewczynki przyszły na świat mimo, że przepowiadano, że ich matka nie będzie mogła mieć dzieci. Informacja ta wpłynęła na negatywne ocenienie zamiaru poślubienia Aleksandry przez Henryka, której to oceny dokonała seniorka rodu Róża van Goch. Róża to jednak poczciwa kobieta, nade wszystko ceniąca rodzinę i jej dobro, wobec czego po zaślubinach opuszcza ukochany Nieczujow. Jak wielka jest jej radość kiedy na świat przychodzi Lenka, a Aleksandra jest w kolejnej ciąży. Niestety matka dziewczynek umiera podczas porodu, niedługo potem siostry osieroca ojciec, a Lena i Nora są zdane na siebie. • 💕 • W powieści głównym wątkiem jest historia miłosna Leny. Uczucie, które kiełkuje, rozwija się i rozkwita. Połączone z wielką tęsknotą, niekiedy cierpieniem i zdradą. Mimo wszelkich kolei losu Lena jednak nigdy nie traci nadziei na połączenie się z ukochanym. Wierzy w to nawet kiedy finalnie ogarnia ją ciemność. A listy wymieniane między siostrami (ale nie tylko) pełne emocji, miłości, tęsknoty są wielkim atutem całej książki. • 💕 • Oprócz postaci fikcyjnych, świetnie osadzonych w opisywanej epoce odnajdujemy to również wspomnienia postaci historycznych np. Marii Skłodowskiej-Curie. Wszystko to jest świetnym posunięciem autorki, która z uwagi na fakt, że sama jest historykiem, niezwykle wiernie oddała charakter i ducha opisywanych czasów. • 💕 • Ja osobiście jestem oczarowana 😍
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo