• Czy każde zwierzątko ma pupę? Do czego służy ogon? I czy może mieć różne zastosowania w zależności od tego, kto jest jego właścicielem? Czy pupa może służyć samoobronie? A może jest odpowiedzialna za porozumiewanie się? O tym wszystkim możemy przekonać się, czytając bądź słuchając pozycji Pupy, ogonki i kuperki Mikołaja Golachowskiego. Lektorem audiobooka jest Wiktor Zborowski, a nagranie ma nieco ponad półtorej godziny, z czego każdy rozdział to tylko kilka minut słuchania. • Książka przeznaczona jest dla młodszych czytelników i słuchaczy, ale i dorośli wiele się z niej dowiedzą. Temat, który przedstawiono w książce, jest ciekawy i na pewno może wydawać się kontrowersyjny. Autor opisuje różne pupy różnych zwierząt. Mówi też o ogonach i ogonkach, ich zadaniach i opisuje dokładnie ich wygląd. Nie jest to jednak jedynie pozycja o wypróżnianiu, z czym kojarzy się pupa. To książka o tym, jak różne zwierzęta są zbudowane – dla jednych pupa to narzędzie do uwodzenia partnera, dla innych ważna część służąca do samoobrony, a dla innych do porozumiewania. • W książce znajdziemy zwierzęta bardziej i mniej znane. Wśród znanych są na pewno śledź, kot, pies czy hipopotam. Mniej znane to choćby tasiemiec, którego obecność w tym zbiorze mnie zaskoczyła. Niemniej przekrój przez gatunki jest szeroki i pozwala na zapoznanie się z różnymi istotami żywymi. • Książka na pewno spodoba się ciekawskim maluchom. Już widzę ich uśmiechnięte twarze i wypieki na policzkach, gdy słuchają o pupach. Poza tematem, który może wydawać się kontrowersyjny, pozycja ta dostarcza przede wszystkim olbrzymią dawkę wiedzy na temat zwierząt. Ciekawa i wciągająca. Audiobook to świetne rozwiązanie na podróż, krótkie rozdziały łatwo skończyć w drodze, a głos i interpretacja lektora to czysta przyjemność.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo